Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Legální marihuana? Uruguay je pro, prodej zahájí napřesrok

Svět

  11:22
MONTEVIDEO - Jihoamerický stát Uruguay plánuje v příštím roce začít prodávat legálně marihuanu. Musí ale ještě schválit potřebné návrhy zákonů, napsala v úterý agentura AFP.
Marihuana

Marihuana foto: Nick AdamsReuters

Země doufá, že by mohla posloužit jako testovací příklad pro myšlenku, která se v Latinské Americe pomalu prosazuje: že by legalizace a regulace některých drog mohly pomoct zmírnit násilí drogových kartelů, které ničí většinu této oblasti. Nejedná se o zcela novou myšlenku - jak server Lidovky.cz před časem informoval, o podobné strategii uvažuje i Mexiko (více čtěte ZDE).

"Nelegální trh je velmi riskantní a nabízí špatnou kvalitu," řekl šéf národního drogového úřadu José Calzada. "Stát poskytne bezpečná místa, kde se dá koupit kvalitní produkt a navíc prodávaný za běžnou cenu," dodal.

Vláda navrhuje prodávat marihuanu za dolar za gram, což je lehce pod současnou cenou na černém trhu, kde se gram marihuany prodává za zhruba 30 pesos (1,4 dolaru - asi 26,5 koruny).

Veškerá předchozí opatření selhala

Obchod s marihuanou představuje v Uruguayi průmysl v hodnotě odhadované na 30 až 40 milionů dolarů ročně. Návrh zákona by umožnil lidem vypěstovat si až šest rostlin konopí pro vlastní potřebu, zapojit se do členství v klubu, který bude smět vypěstovat až 99 rostlin, anebo si koupit drogu v lékárně s limitem 40 gramů na osobu a měsíc.

V srpnu zákon, který má podporu levicové vlády prezidenta Josého Mujiky, prošel dolní komorou uruguayského parlamentu. Nyní čeká na schválení v Senátu.

Plán má ale i své oponenty. Nejčastější námitky zní, že schválení zákona změní Uruguay na středisko marihuanové turistiky a bude povzbuzovat k užívání tvrdších drog.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident Mujica ale tvrdí, že všechny předchozí politiky selhaly. Odhaduje, že Uruguay, kde žije jen 3,3 milionu obyvatel, utrácí ročně asi 80 milionů dolarů na boj proti drogám. Každý rok ale zabaví kontraband v hodnotě jen asi čtyři až pět milionů dolarů.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat