3. srpna 2011 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Legendárního únosce nechytí, už 10 let je mrtvý

Únosce D.B. Cooper nalezen - grafika | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Únosce D.B. Cooper nalezen - grafika | foto: ARCHIV//koláž ŠIMON/LN

WASHINGTON/PRAHA Jediný nevyřešený případ únosu letadla v americké historii směřuje k rozuzlení. Agenti prý odhalili, kdo byl záhadným D. B. Cooperem, a jsou v kontaktu s jeho rodinou.

Dne 24. listopadu 1971 unesl muž známý pod jménem D. B. Cooper ve Spojených státech letadlo Boeing 727, vymohl si výkupné 200 tisíc dolarů a s nimi z letounu vyskočil. Nikdy se ho nepodařilo najít, a objevilo se proto množství otázek: přežil vůbec seskok? kde jsou peníze? kdo byl vlastně únosce? Teprve po čtyřiceti letech FBI ve vyšetřování případu zásadně pokročila a nyní oznámila, že ví, kdo za únosem stál. Prý jde o muže, který už ale před deseti lety zemřel.

Případ Cooper byl dlouhá léta fascinující záhadou jak pro americkou vládu, tak i vyšetřovatele a soukromé detektivy, kteří se po stopách únosce vydali. Den před Díkůvzdáním si muž, který se identifikoval jako Dan Cooper (jméno bylo však později zkomoleno na D. B. Cooper, a tak už to i zůstalo), zakoupil v Portlandu v Oregonu lístek na vnitrostátní 30minutový let do Seattlu. Po nástupu na palubu si zapálil cigaretu a objednal si whisky a sodu. Krátce po vzletu předal Cooper jedné z letušek ručně psaný vzkaz. Bylo v něm napsáno: Mám v kufru bombu. Použiju ji, když bude potřeba. Chci, abyste si sedla vedle mě. Jste uneseni."

Poté jí nadiktoval své podmínky: "Chci 200 tisíc dolarů v neoznačených dvacetidolarových bankovkách a dva hlavní a dva záložní padáky." Tyto instrukce měla letuška předat pilotům v kokpitu. Zbylým 36 pasažérům bylo pouze sděleno, že se přílet do Seattlu trochu opozdí kvůli "dílčí mechanické závadě". Letadlo pak kroužilo nad Seattlem asi dvě hodiny, než se podařilo agentům FBI sehnat peníze. Po jejich předání na letišti nechal Cooper cestující vystoupit. Piloty zavřel v kokpitu a nakázal jim, aby letěli směrem na Mexico City rychlostí 190 km za hodinu a ve výšce maximálně 3000 metrů. Pak z letadla vyskočil zadními dveřmi.

Pořád hledají další důkazy

Po přistání stroje se ihned rozběhlo vyšetřování. Prvním podezřelým byl muž jménem D. B. Cooper z Oregonu, rychle se ale ukázalo, že ten s tím nemá nic společného. Před čtyřmi lety se zase mluvilo o Kennethu Christiansenovi, armádním parašutistovi a zaměstnanci aerolinek, který bydlel v okolí Seattlu, a tak znal terén. Nakonec to ale FBI také vyloučila, únosci se totiž vůbec nepodobal.

Křišťálová lupa 2011

Tento týden ale přišel zvrat. Média nejprve informovala o tom, že FBI je díky nejmenovanému svědkovi opět na stopě Cooperovi. A mluvčí úřadu to poté potvrdil s tím, že by únoscem měl být muž, který zemřel přirozenou smrtí před deseti lety. Jeho identitu nicméně neprozradil. Znamená to definitivní konec slavného případu? Zatím nikoliv. Jak uvedl americký list Boston Herald, agenti chtějí definitivně potvrdit, že mají toho správného muže, takže nyní jsou v kontaktu s jeho rodinou, hledají další důkazy a porovnávají otisky. Podle agenta Fredericka Gutta ale onen svědek přišel "s hodnověrným příběhem".

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?

Najdete na Lidovky.cz