Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lego odmítlo Aj Wej-wejovi dodat kostky pro tvorbu díla. Cenzura, rozčiluje se

Aj Wej Wej má nyní v Berlíně zatím největší výstavu svých del. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Aj Wej Wej má nyní v Berlíně zatím největší výstavu svých del. | foto: Martin Gropius Bau

MELBOURNE Kontroverzní čínský umělec Aj Wej-wej si před měsícem objednal u společnosti Lego kostky, aby mohl vytvořit dílo pro Národní galerii v australském Melbourne. Firma však odmítla kostky umělci dodat, nechce totiž výrobky poskytovat pro politické práce. Dle umělce je toto odmítnutí cenzurním a diskriminačním činem.

Čínský umělec plánoval z kostek lega vytvořit dílo s tematikou svobody slova, které chtěl ještě tento rok představit v Národní galerii Victoria v australském Melbourne. V září se proto rozhodl od společnosti objednat větší množství kostek. Firma ovšem odmítla jeho objednávce vyhovět.

Dle Aj Wej-weje Lego odmítlo kostky poskytnout z důvodu, že firma „nemůže schválit využití Lega za politickým účelem.“ Umělec však v e-mailové korespondenci Legu oponoval, že žádné dílo vytvořené z jejich kostek nebude obsahovat „politické, náboženské, rasistické, obscénní nebo pomlouvačné sdělení“.

Aj Wej-wej posléze kauzu společně s vyjádřením společnosti zveřejnil na instagramu a twitteru, čímž ovšem odstartoval vlnu solidarity mezi svými příznivci. Sociální sítě tak zaplavily snímky, v nichž mnozí lidé vyjadřují rozhořčení nad společností Lego a podporu čínskému umělci.

V příspěvcích lidé slibují, že už si nikdy nekoupí žádnou kostičku lega. Vlastní zásoby pak nezištně nabízí Aj Wej-wejovi i malé děti.

Jeden uživatel rovněž poukazuje na rozporuplný přístup společnosti Lego. „Kodaň 2008: Skupina Lego poskytla kostky pro veřejný umělecký projekt, takže jsme mohli vytvořit prakticky cokoliv. VELMI politické,“ zní jeho příspěvek.

Mluvčí společnosti Lego Roar Rude Trangbäk však pro deník The Guardian na stanovisku firmy trval: „V případě, kdy obdržíme žádosti o darování nebo podporu projektů - jako je například možnost zakoupení lego kostek ve větším množství - tak tam, kde jsme si vědomi, že je zde politický kontext, tak tuto podporu vždy slušně odmítneme,“ uvedl.

Ochrana obchodních vztahů

Aj Wej-wej poukazuje na fakt, že v Šanghaji bude brzy otevřen nový Legoland. Dle jeho názoru právě to stojí za celou kauzou: firma chce údajně odmítnutím jeho objednávky chránit obchodní vztahy s Čínou, kterou místní rodák pravidelně kritizuje a na oplátku byl z její strany opakovaně v minulosti perzekvován.

Lego se však brání, že parky Legoland prodalo před 10 lety britské firmě Merlin Entertainments a tudíž tento motiv za jejím rozhodnutím není. Jak však mluvčí Lega připouští, mezi oběma firmami existují určité vazby, píše server BBC.

Umělec svými díly pravidelně provokuje veřejnost. Například již loni vytvořil z kostek lega portréty 175 disidentů, kteří byli zatčeni nebo vyhnáni. Takto zhmotnil tváře například Nelsona Mandely nebo Edwarda Snowdena. Dle serveru BBC plánoval obdobný projekt i pro Národní galerii v australském Melbourne.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Obchodník - junior / senior - Praha, od 60 000 Kč výše

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 60 000 - 60 000 Kč