9. října 2018 15:07, aktualizováno  17:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Otrávil Skripala. FSB pak volala jeho spolužákům, aby neprozradili lékařovu identitu

Alexander Miškin - druhý podezřelý z otravy agenta Sergeje Skripala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexander Miškin - druhý podezřelý z otravy agenta Sergeje Skripala. | foto: Bellingcat

MOSKVA/PRAHA Alexandr Miškin, lékař ve službách ruské vojenské rozvědky GRU, který se pod jménem Alexandr Petrov údajně podílel na travičském útoku proti Sergeji Skripalovi, byl stejně jako jeho druh Anatolij Čepiga vyznamenán titulem Hrdina Ruska.

„Náš místní kluk,“ tak mluví o vojenském lékaři a místním rodákovi Alexandru Miškinovi obyvatelé Lojgy, vesnice v Archangelské oblasti. Je pro ně lékařem a hrdinou. Podle investigativní skupiny Bellingcat je však tento muž jedním ze dvou agentů ruské zpravodajské služby GRU, kteří otrávili novičokem Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji.

Bellingcat v úterý zveřejnil detailní informace o muži, který se do Británie dostal díky falešnému pasu na jméno Alexander Petrov. Miškin se narodil 13. července 1979 a až do konce devadesátých let žil se svou babičkou v rodné vesnici. 

Na počátku nového tisíciletí nastoupil na lékařskou vojenskou akademii pro námořnictvo v Petrohradě. Studoval na 4. lékařské fakultě a školu dokončil v roce 2003 nebo 2004. Po přestěhování do Moskvy byl přihlášen na adrese, kde ho podle investigativců z Bellingcat nikdo nezná.

Ruská kontrarozvědka FSB údajně v minulých několika týdnech kontaktovala bývalé Miškinovy spolužáky z vojenské školy a varovala je, aby skutečnou totožnost „Alexandra Petrova“ neprozradili.

Koláž fotografie Anatolije Čepigy z vojenské akademie a Ruslana Boširova z...
Na Alexandera Petrova a Ruslana Boširova byl vydán evropský zatykač.

K ruské zpravodajské službě GRU se dostal možná již během studií, nejpozději však v roce 2010, kdy se přestěhoval do Moskvy a získal tajnou identitu. Disponoval pasem i občanským průkazem na jméno Petrov.

Na rozdíl od druhého ruského agenta, který se podílel na otravě Skripala novičokem, Anatolije Čepigy, se Miškinova krycí identita tolik nelišila od té pravé. Miškin si v ní ponechal křestní jméno, patronymum (jméno po otci) i datum narození. Rodiště bylo pozměněno, stejně jako adresa bydliště.

Podle dat, která získal Bellingcat, Miškin v období 2011 až 2018 hodně cestoval pod falešným jménem, a to především na Ukrajinu a do moldavského separatistického regionu Podněstří. Na Ukrajině byl i v roce 2013 během protestů, které vedly k pádu proruské vlády v Kyjevě. Obyvatelé v Miškinově rodišti uvedli, že lékař dostal řád Hrdina Ruské federace „buď za aktivitu na Krymu, nebo něco kolem bývalého ukrajinského prezidenta Janukovyče.“ Ten  byl na Putinův pokyn během protivládních bouří v Kyjevě v roce 2014 tajně přepraven na Ruskem kontrolovaný Krym.

Pas Alexandera Miškina.

Pas Alexandera Miškina.

Vyznamenání, stejně jako jeho kolega Čepiga, dostal Miškin v listopadu 2014. Krátce nato se, opět stejně jako Čepiga, přestěhoval do bytu v moskevském mrakodrapu za 350 tisíc eur (více než osm milionů korun). Byt nekoupil, byl mu podle oficiálních záznamů přidělen.

Složité pátrání

Zjistit jakékoliv informace o Miškinovi se původně podle Bellingcatu zdálo téměř nemožné. Ve veřejných zdrojích se jej nedařilo nalézt a jeho obličej nebyl ani na žádných skupinových fotografiích ze studií (právě tak se podařilo odhalit totožnost Čepigy). Nakonec se skrze databáze občanů a pojištění automobilů podařilo novinářům zjistit, kdo stojí za pseudonymem Petrov.

Nalezli databázi občanů Petrohradu, v níž se křestní i otcovské jméno včetně data narození shodovalo jen s jedním mužem, Alexandrem Miškinem. Díky místě, kde byl ubytovaný zjistili novináři, že studoval na vojenské lékařské škole a tak kontaktovali téměř všechny jeho spolužáky.

Ti však odmítli odpovědět, zda Miškina znají, nebo přímo popřeli, že by do školy chodil. Jeden z nich však uvedl, že je údajně v několika minulých týdnech kontaktovala ruská kontrarozvědka FSB a varovala je, aby skutečnou totožnost „Alexandra Petrova“ neprozradili.

Novinářům se nakonec podařilo zjistit i to, že Miškin měl po nějakou dobu vedené bydliště na centrále GRU. V současnosti má ženu a dvě děti a bydlí v Moskvě.

Měl zajistit účinné podání novičoku

Bellingcat uvádí, že podle expertů přítomnost lékaře při útoku proti Skripalovi může být projevem standardního postupu při operacích toho druhu. „Buď měl zajistit, aby jed byl použit účinně, nebo měl zabránit náhodné intoxikaci útočníků,“ napsala investigativní skupina.

Skripal a jeho dcera Julija útok armádním jedem novičok přežili, žijí na neznámém místě v Británii a spojení s ruskými úřady ani s příbuznými v Rusku neudržují. Do styku s novičokem se v červenci v Salisbury náhodně dostala chudá tulačka Dawn Sturgessová, která na následky otravy zemřela. Její partner kontakt s látkou přežil.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky