Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Lékaři bez hranic kritizují Evropskou unii: Zapomněli jste na lidské utrpení?

Evropa

  14:42
ŽENEVA/PRAHA - Organizace Lékaři bez hranic (MSF) kritizuje Evropskou unii za její uprchlickou dohodu s Tureckem, neboť ujednání ohrožuje právo lidí žádat o azyl a péči o běžence přesouvá na bedra Ankary. V otevřeném dopise adresovaném evropským vládám a institucím to napsala šéfka MSF Joanne Liuová.

Protest migrantů na řecko-makedonské hranici (ilustrační snímek). foto: Reuters

„Tato dohoda vysílá celému světu špatný signál: země se mohou vykoupit z povinnosti poskytnout azyl. Pokud toto chování budou opakovat další státy, statut ‚uprchlíka‘ přestane existovat,“ uvedla Liuová.

Nemůžete pomáhat všem. To bylo pro mě těžké přijmout, říká pracovnice Lékařů bez hranic

„Je druhá světová válka už tak vzdálená, že si vy - evropské státy - nepamatujete základní lidskou potřebu utéct před násilím a pronásledováním, když nezbývá jiná možnost?“ napsala šéfka MSF s tím, že chápe, že migrace se stala kontroverzní politickou otázkou. „Pro nás je však prvním a nejdůležitějším úkolem zajištění humanitární pomoci. To samé by mělo platit i pro vás,“ dodala.

Provizorní uprchlický tábor u řeckého Idomeni.
Protest migrantů na řecko-makedonské hranici.

Evropská unie se s Ankarou ve snaze snížit počty migrantů připlouvajících přes Egejské moře do Řecka dohodla, že Turecko bude přijímat zpět běžence, kteří do Řecka proniknou nelegálně. EU má také za každého Syřana vráceného z Řecka přemístit na své území jiného syrského uprchlíka, kterých je nyní v Turecku více než 2,5 milionu. Unie také přislíbila Turecku po splnění určitých podmínek zrušení víz, obnovení zamrzlých přístupových rozhovorů či finanční pomoc ke zlepšení situace v tureckých uprchlických táborech.

Evropo, neotáčej se zády k právu na azyl

Adresováno všem evropským vládám a evropským institucím

Píšeme vám tento dopis, protože chceme sdílet naše hluboké znepokojení nad podpisem dohody mezi Evropskou unií a Tureckem. Rozhodli jste se otočit zády k tisícům lidí, kteří utíkají před válkou, útlakem a zoufalstvím.

„Dohoda EU-Turecko“ ve skutečnosti přesouvá starost o tyto lidi na bedra Turecka, které za ni (mimo jiné) získá finanční podporu ve výši několika miliard. V době největšího vysídlování lidí za poslední dekády se jedná o dějinný moment, kdy jste se rozhodli rezignovat na svou morální a právní odpovědnost.

Již několik let se staráme o oběti evropského přístupu k migraci založeného na zastrašování lidí. Ten nyní přerostl v akutní humanitární krizi na území Evropy. Rovnali jsme kosti polámané policií, ošetřili jsme děti zasažené gumovými projektily do hlavy a vyplachovali jsme oči kojencům, kteří se dostali do kontaktu se slzným plynem. Místo toho, aby se Evropská unie a členské státy pokusily krizi zmírnit, rozhodly se od ní prostě odejít a přenést ji na ostatní.

Tato dohoda ohrožuje právo všech lidí žádat o azyl a porušuje vaši povinnost pomoci každému muži, ženě a dítěti, kteří požádají o ochranu. Zatlačování lidí zpět do poslední země, kterou prošli, nedělá z azylu nic jiného, než politický mechanismus, jehož smyslem je udržet uprchlíky co nejdál od evropských hranic a od zraků evropských voličů. Dnes už nezbývá prakticky žádná bezpečná cesta, po níž by se lidé mohli dostat k evropským břehům a požádat zde o azyl.

Výměnou jste slíbili „humanitární“ a rozvojovou pomoc pro syrské uprchlíky a tvrdíte, že může zmírnit trápení těchto lidí. Ale tato pomoc je nyní podmíněna vývozem utrpení za hranice, což zrazuje humanitární zásadu poskytování pomoci, jež je založena jen na potřebě samotné.

Nabízíte miliardy Eur na pomoc těm, které schováte před zraky veřejnosti v Turecku. Pomáhající organizace tak mohou řešit hrozivé dilema: mají poskytnout zoufale potřebnou pomoc ve službách politiky, která jde proti zásadám humanitární pomoci a jejímž konečným cílem je kontrola hranic?

V Turecku je samozřejmě zapotřebí pomáhat. Tato země má už teď problém poskytnout účinnou ochranu téměř třem milionům uprchlíků na svém území. Žádáme vás však, abyste oddělili humanitární pomoc od politické dohody.

Tato dohoda vysílá celému světu špatný signál: země se mohou vykoupit z povinnosti poskytnout azyl. Pokud toto chování budou opakovat další státy, statut „uprchlíka“ přestane existovat. Lidé budou lapeni ve válečných zónách bez možnosti utéct a zachránit si život. Jejich jedinou možností bude zůstat a zemřít. Při nedávném bombardování tábora pro vysídlené obyvatele poblíž syrského Idlíbu přišlo o život nejméně 28 lidí. Tento případ ukazuje, že žádná „bezpečná místa“ v Sýrii už neexistují.

Oficiální evropské přivítání těch, kteří uvázli v Řecku, je ostudné. V táborech na řeckých ostrovech neexistuje prakticky žádná záruka bezpečí. Ženy se po setmění bojí jít na toaletu, matky prosí o kojeneckou výživu pro své děti a mladí i staří muži ztrácejí svou důstojnost při rvačkách o zbytky jídla nebo pořadí ve frontě. Evropo, lidé potřebují tvoji pomoc a ochranu, ne jen peníze.

Je už druhá světová válka tak vzdálená, že si vy – evropské státy – nepamatujete základní lidskou potřebu utéct před násilím a pronásledováním, když nezbývá jiná možnost? Chápeme, že se zvládání problémů spojených s globálním vysídlováním stalo kontroverzní politickou otázkou. Pro nás je však prvním a nejdůležitějším úkolem zajištění humanitární pomoci. To samé by mělo platit i pro vás.

Mnozí vaši obyvatelé se rozhodli v reakci na tuto krizi dobrovolně pomoci ostatním. Vaši lídři však ze strachu z možných politických následků zůstali stát v pozadí. Apelujeme na vás, vedoucí představitele Evropy, abyste přijali tuto výzvu. Použijte své rozsáhlé zdroje a nabídněte ochranu těm, kteří potřebují vaši pomoc.

Dr. Joanne Liu
Mezinárodní prezidentka
Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...