Úterý 3. srpna 2021, svátek má Miluše
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lékaři spletli identitu. Rodiče věřili, že dcera maraton přežila

Svět

  13:00
BOSTON - Bostonská policie v úterý pozdě večer oznámila jména všech tří obětí výbuchů z dějiště místního maratonu. Byla mezi nimi i Krystle Campbellová. Její rodiče si však dlouho mysleli, že je jen zraněná. Mohla za to nesprávná identifikace a záměna za její zraněnou kamarádku.

Krystle Campbellová foto: ČTK

Devětadvacetiletá Campbellová vyrazila do dějiště bostonského maratonu se svojí kamarádkou Karen jen v roli přihlížející. Karen si totiž chtěla v cíli vyfotit svého přítele. Jen o několik metrů vedle nich však v jednom z odpadkových košů ležela bomba, která o pár sekund později změnila život tisícovek lidí.

Po výbuchu panoval v cíli maratonu zmatek. Záchranáři se na místo dostali během několika sekund a okamžitě začali pomáhat zraněným, mezi kterými byly i Krystle s Karen. Krystle po pár minutách zemřela, její kamarádka putovala do místní nemocnice na operaci. Lékaři ji však chybně identifikovali jako Krystle Campbellovou. 

Spadl jim kánem ze srdce
Rodiče Krystle - William a Patty - se o výbuchu dozvěděli téměř okamžitě a hned se vydali přímo do cíle maratonu, kde je nasměrovali do místní nemocnice. Když do ní dorazili, spadl jim kámen ze srdce. Lékaři jim sdělili, že jejich dcera je pouze zraněná a v současné době je na operaci. William a Patty tedy trpělivě čekali na to, až budou moci dceru vidět.

Po dvanácti hodinách za nimi přišel jeden z ošetřujících lékařů a řekl jim, že jejich dcera je na tom dobře a že ji můžou na malou chvíli vidět. Čekal je však šok, neležela před nimi jejich dcera, ale její kamarádka Karen. "Tohle není moje dcera, to je Karen. Kde je moje dcera?" cituje matku Krystle server telegraph.co.uk. Lékaři prý byli stejně šokovaní jako ona.

Chybu se okamžitě snažila napravit bostonská policie. Té bylo jasné, že při práci záchranářů došlo k záměně identity, a rodičům Campbellové proto ukázali fotku ženy, která při výbuchu zemřela. Byla na ní jejich dcera. Otec Campbellové později neskrýval svou zlost. Při rozhovoru pro lokální tisk uvedl, že doufá v dopadení pachatele. "Doufám, že až ho chytí, tak se ten bastard bude smažit," uvedl.

Campbellová byla podle svých přátel usměvavou dívkou, která se snažila každému pomáhat. "Byla úžasná, každý ji měl rád," vypověděla se slzami v očích její matka a dodala, že lepší dceru by si člověk nemohl přát.

"Je to nefér. Na světě je přeci tolik lidí, kteří by si zasloužili zemřít víc než Krystle," uvedl jeden z kamarádů Campbellové. Soustrast rodině vyjádřilo na sociální síti Facebook mnoho dalších. Ti tragicky zesnulou popisují jako krásnou a milující ženu.

Campbellová byla jednou z trojice obětí pondělních výbuchů v dějišti bostonského maratonu. Zahynul zde také teprve osmiletý Martin Richard a čínská studentka Bostonské univerzity Lu Ling-c'. Dalších sedmnáct zraněných je podle posledních informací v kritickém stavu.

Vyšetřovatelé potvrdili, že nálože byly v tlakových hrncích
Američtí vyšetřovatelé ve středu zveřejnili snímky náloží, které v Bostonu zabíjely. Šlo opravdu o bomby vyrobené z tlakových hrnců, do nichž pachatel vložil trhavinu spolu s kuličkovými ložisky a hřebíky.

 Na místo je patrně přinesl v batozích. Místní lékaři již krátce po útoku konstatovali, že v těle zraněných nacházejí kovové částice, které se po explozi rozlétly okolím podobně jako střepiny v případě klasického granátu.

Experti našli v místě výbuchu i plošný spoj a baterie, které podle všeho byly součástí spouštěcího mechanismu. Zbytky nálože vyšetřovatelé poslali do specializované laboratoře v Quanticu ve státě Virginie.

O tom, že byly bomby zkonstruovány právě tímto způsobem, média spekulovala již v úterý. Americká média dodávají, že podobné nálože vybuchovaly i v Iráku a Afghánistánu. Organizace monitorující islamistické stránky tvrdí, že lidé hlásící se k teroristické síti al-Káida minulý měsíc zveřejnili návod, jak tuto zbraň vyrobit.

Mohlo by vás zajímat