16. října 2013 14:04 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lékaři: Zdravotní stav Tymošenkové může zlepšit jen operace

Julija Tymošenková ve vězení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julija Tymošenková ve vězení. | foto: ČTK

BERLÍN/KYJEV/VARŠAVA Operace je jedinou šancí vězněné vůdkyně ukrajinské opozice Julije Tymošenkové na vyléčení. V rozhovoru pro německý odborný list Ärzte Zeitung to ve středu prohlásil neurolog Max Einhäupl, šéf berlínské kliniky Charité. Tymošenková si už téměř půldruhého roku nepříliš úspěšně léčí vyhřezlou meziobratlovou ploténku v železniční nemocnici v Charkově. Povolit jí přesun do Berlína ale ukrajinské úřady zatím odmítají.

"Po dvou letech bolestí v zádech a opakovanému vyhřeznutí ploténky je podle našeho názoru operace jedinou cestou, jak zajistit úspěšnou léčbu," řekl Einhäupl, který často za Tymošenkovou na Ukrajinu zajíždí. Klinika Charité je podle něj připravena pacientku přijmout a operaci provést. Povolení vězeňské služby ale dosud ukrajinská politička nemá.

Ukrajina: Na operaci ji nepustíme

Podle ukrajinských úředníků není možné vězeňkyni Tymošenkové zahraniční léčbu umožnit, protože ukrajinské zákony s ničím podobným nepočítají. Výzvám dát vůdkyni opozice milost zatím ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odolává. Právníci tvrdí, že propustit Tymošenkovou na svobodu není možné, dokud si neodpyká aspoň polovinu trestu - tedy nejdřív v roce 2015. Jiní právníci namítají, že v případě "naléhavých okolností" podobný krok možný je.

Hlavní roli v kauze Tymošenkové nyní sehrává čas. Ukrajina by měla koncem listopadu v Litvě podepsat asociační smlouvu s Evropskou unií, která by měla stvrdit definitivní ukrajinskou volbu mezi Bruselem a Moskvou. Podmínkou, kterou si ale Evropa klade, je propuštění Tymošenkové.

VÍCE ZDE:

Janukovyč podle ukrajinských médií sleduje dva cíle - chce svou hlavní oponentku z politického zápasu vyřadit, ale integraci s EU zároveň považuje za jeden ze svých hlavních cílů. Spoléhá na to, že Brusel nepřipustí sblížení Ukrajiny s Ruskem, i kdyby Tymošenková měla zůstat za mřížemi.

Politický poker

Tuto "partii pokeru" podle dnešního komentáře polského listu Rzeczpospolita rozhodne souboj Janukovyče s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Stanovisko Německa má podle polského listu v řešení sporu klíčový význam a ostatní státy EU ho budou respektovat. Merkelová přitom na propuštění Tymošenkové trvá a slíbila to německé veřejnosti.

"V této hře má kancléřka silnější karty, protože pokud se v listopadu podpis asociační smlouvy neuskuteční, její politická prestiž nijak neutrpí. Pro politickou budoucnost Janukovyče ale může být takový scénář osudný," napsal polský list. Merkelová si přeje integraci s Ukrajinou, ale chce zároveň zablokovat rostoucí tlak autoritářských režimů putinovského ražení ve východní Evropě, uvedla Rzeczpospolita.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!