6. července 2018 16:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lékárník v Německu šidil léky na rakovinu, žil v luxusu. Napáchal stamilionové škody

Medicína - ilustrační fotografie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Medicína - ilustrační fotografie | foto: Shutterstock

Berlín Soud v západoněmeckém Essenu v pátek poslal na 12 let do vězení lékárníka, který šizením léků na rakovinu financoval svůj luxusní životní styl. Muži navíc soud do konce života zakázal pracovat ve farmacii, napsala agentura DPA. Případ, který byl odhalen v roce 2016, vyvolal v Německu velký skandál.

„Jsme přesvědčeni, že mezi lety 2012 a 2016 bylo přinejmenším 14 500 léků ošizeno,“ prohlásil soud s tím, že počet je bilancí mezi nakoupenými a účetně vykázanými léčivými přípravky. Soud také konstatoval, že lékárník jednal z čiré hamižnosti. Škoda, kterou způsobil zdravotním pojišťovnám, činí asi 17 milionů eur (440 milionů korun).

Zcela nevyjasněný zůstává dopad lékárníkova chování na zdraví pacientů kvůli tomu, že snižoval obsah účinných látek v přípravě infuzních směsí. Lékárník navíc příliš pozornosti nevěnoval ani hygienickým předpisům, ačkoli onkologičtí pacienti mají často výrazně sníženou imunitu organismu.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?