Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Léky i potraviny se k nám dostávají příliš pomalu, stěžují si Haiťané

Svět

  14:15
PORT-AU-PRINCE - Humanitární pomoc se během posledních deseti dnů na Haiti sice zdvojnásobila, ale k obětem lednového zemětřesení se stále nedostává dostatečně rychle. Zahraniční pracovníci i Haiťané si stěžují na byrokracii tamější vlády při přerozdělování potravin i léků.

haitské ženy ve frontě na jídlo foto: Reuters

"Od té doby, co haitská vláda převzala kontrolu nad vydáváním potravin a léků, musíme na věci dlouho čekat, i když jsou již připravené ve skladu. Je to šílená situace," řekl americký lékař Rob Maddox, který se stará o desítky pacientů v hlavním městě Port-au-Prince.

Popisuje, že ve skladech jsou vyrovnány krabice plné zdravotnických pomůcek v komíncích až do stropu. Hlídají je však haitští pracovníci, kteří musí vyťukat do notebooku vše, co do skladu přichází, i co ho opouští. Maddox si stěžuje, že nyní musí trávit drahocenný čas, který by potřeboval věnovat zachraňování životů, vyplňováním zbytečných formulářů.

Muž si vaří jídlo v provizorním kempu, kde přežívají tisíce Haiťanů

Dalším důvodem pomalé distribuce je i omezená kapacita přístavu a letiště v haitské metropoli. Například na letišti Port-au-Prince před katastrofou přistávalo denně asi 25 letadel, nyní je jich 120 až 140. "Je to nejkomplexnější operace, jakou jsme kdy zahájili. Musíme zajistit dodávku obrovského množství všech základních potřeb do hustě obydlené městské oblasti, která však není tradičním cílem humanitárních misí," dokresluje složitost situace mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Marcus Prior.

Při zemětřesení 12. ledna zahynulo na Haiti nejméně 150.000 lidí a bezpočet osob utrpělo nejrůznější zranění. Přibližně milion Haiťanů se ocitl bez střechy nad hlavou, někteří z nich nyní žijí v humanitárních táborech. Zde pracuje i mobilní zdravotnický tým organizace Člověk v tísni, který za prvních deset dní svého působení ošetřil již zhruba dva tisíce lidí. Nyní se musí vypořádat především s nemocemi, které přináší špatné hygienické podmínky v táborech. Na kontě sbírky SOS Haiti, kterou tato organizace vyhlásila, se dosud sešlo více než 38 milionů korun.

Autor: