Sobota 28. ledna 2023, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Potvrzeno, Německo posílá leopardy Ukrajině. Uvolní ruce dalším zemím

Svět

  11:59aktualizováno  13:34
Německo oficiálně souhlasí s dodáním německých tanků Leopard 2 ukrajinské armádě. Rozhodnutí na zasedání vlády oznámil kancléř Olaf Scholz, podle kterého Berlín v prvním kroku poskytne 14 tanků Leopard 2A6. Cílem je podle kancléře rychle vybavit Ukrajinu dvěma prapory leopardů, k čemuž se připojí také další evropské státy, které tyto obrněnce mají ve výzbroji. Ruské velvyslanectví v Berlíně varovalo, že německé rozhodnutí je extrémně nebezpečné.

Z prohlášení, které novinářům poskytl Scholzův mluvčí Steffen Hebestreit, vyplývá, že Německo rychle vydá souhlas, aby Polsko a další země mohly Ukrajincům předat své leopardy. „Partnerským zemím, které na Ukrajinu chtějí dodat tanky Leopard 2 ze svých zásob, Německo udělí potřebný souhlas,“ uvedl Hebestreit.

„Naše rozhodnutí odpovídá známému postupu, že Ukrajině pomáháme podle našich možností. Úzce jednáme s našimi zahraničními partnery a ve spolupráci s nimi,“ řekl Scholz. Souhlas s vývozem německých tanků je podle Berlína výsledek intenzivních porad s nejbližšími evropskými spojenci a také s mezinárodními partnery.

Ruská ambasáda v Berlíně krátce poté oznámila, že rozhodnutí je mimořádně nebezpečné a povede dalšímu k vyhrocení konfliktu. „Rozhodnutím poslat tanky na Ukrajinu opustilo Německo postoj historické odpovědnosti vůči Rusku,“ dodala ambasáda. Německo se po začátku invaze zdráhalo dodávat Ukrajincům zbraně, neboť z historických důvodů nechtělo, aby německé zbraně zabíjely ruské vojáky, Berlín ale postupně učinil výrazný obrat.

Tanky, které Německo poskytne, budou ze zásob německé armády. Výcvik ukrajinských tankistů v Německu začne v brzké době. Součástí německého balíku pomoci budou i logistické služby, údržba a potřebná munice.

Vděčný Zelenskyj

„Hlavní německé bitevní tanky, další rozšíření obranné podpory a výcvikových misí, zelená pro partnery k dodání podobných zbraní. Právě jsem se o těchto důležitých a včasných rozhodnutích dozvěděl v hovoru s Olafem Scholzem. Upřímně děkuji kancléři a všem našim přátelům v Německu,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba vyzval země, které mají tanky Leopard 2, aby jich poskytly co nejvíce. „Takže vzniká tanková koalice. Každý, kdo pochyboval, že by se to mohlo někdy stát, nyní vidí: pro Ukrajinu a partnery nic není nemožné,“ poznamenal šéf ukrajinské diplomacie.

Německý ministr obrany Boris Pistorius novinářům po jednání vlády řekl, že vzhledem k válce není důvod k oslavám, ačkoli někteří tak z radosti z německého rozhodnutí činí. Poskytnutí tanků Leopard 2 přesto označil za krok, který situaci na bojišti změní. Upozornil ale, že předání nebude zcela rychlé, na přípravu tanků budou podle něj potřeba tři až čtyři měsíce.

Německo několik týdnů čelilo rostoucímu tlaku, aby vybavením ukrajinské armády německými leopardy schválilo. Souhlas se očekával již před týdnem v pátek, kdy se na americké letecké základně Ramstein sešli zástupci asi 50 zemí, které zbrojně Ukrajinu podporují. Místo toho ale tehdy německý ministr obrany Boris Pistorius oznámil, že rozhodnutí nepadlo a že mezitím nařídil prověření dostupnosti moderních tanků Leopard 2 v zásobách německé armády a zbrojního průmyslu.

Deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) v uplynulém týdnu napsal, že Česko a Slovensko jsou ochotny se vzdát tanků Leopard 2, které dostanou z Německa jako náhradu za dřívější vyslání svých starších tanků na Ukrajinu. Obě země takový scénář popřely. Český premiér Petr Fiala v úterý v Berlíně po jednání se Scholzem řekl, že Česko slíbené leopardy potřebuje k zajištění vlastní obranyschopnosti.

Z německých stran je proti AfD a Levice

Souhlas sociálnědemokratického kancléře Scholze s dodáním tanků na Ukrajinu vítají němečtí opoziční konzervativci (CDU/CSU) i vládní Zelení a liberálové (FDP). S dodáním tanků naopak nesouhlasí protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) a postkomunistická Levice.

„Ukrajina má právo na sebeobranu a my ji v tom ze všech sil podporujeme,“ řekl spolkový ministr hospodářství Robert Habeck ze strany Zelených. Dodal, že předání tanků ukrajinské armádě je logický krok, který ze současného vývoje vyplývá.

„Tanky posílí Ukrajinu proti (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi,“ napsal na Twitteru liberální ministr financí Christian Lindner. Je podle něj důležité, že v podpoře Kyjeva Německo a USA postupují společně.

I opoziční konzervativci souhlas vítají. Šéf Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedrich Merz již v úterý řekl, že Berlín učinil správné rozhodnutí. Měl ale výhrady proti rychlosti německé vlády, Scholz měl podle něj jednat mnohem dříve.

Spolušéfka AfD Alice Weidelová naopak označila rozhodnutí Berlína za osudné, jednat by se podle ní mělo naopak o míru. AfD tanky označuje za vyhrocení konfliktu. Levice pak postoj německé vlády považuje za proválečný.

Spojenci rozhodnutí vítají

Britský premiér Rishi Sunak označil německý krok za „správné rozhodnutí spojenců a přátel NATO“. Dodávka tanků podle něj posílí „obrannou palebnou sílu Ukrajiny“ a společné úsilí přispěje k vítězství Kyjeva a trvalému míru, napsal Sunak na Twitteru.

„Je načase, aby si Rusko uvědomilo, že mezinárodní společenství je stále odhodlanější pomoci Ukrajině bránit se jeho barbarské a nezákonné invazi,“ přidal se minisr obrany Ben Wallace.

Rozhodnutí je velkým krokem k zastavení Ruska, reagoval polský premiér Mateusz Morawiecki, který zároveň německému kancléři Olafovi Scholzovi poděkoval.

Jednou ze zemí, která chce leopardy Ukrajincům poskytnout, je právě Polsko. Konkrétně chce svému východnímu sousedovi poslat 14 kusů bojových tanků německé výroby. Varšava také kvůli tomu na Berlín naléhala, aby jí dal potřebné svolení.

K zemím, které tyto tanky na Ukrajinu vyšlou, se přidá i Finsko, uvedl dočasný finský ministr obrany Mikko Savola. „Finský příspěvek ale nemůže být moc velký. Nejsme ještě zemí Severoatlantické aliance, takže nemůžeme ohrozit naši vlastní obranu,“ prohlásil Savola.

Nizozemsko je připraveno dodat Ukrajině bojové tanky, pokud to Kyjevu pomůže, uvedl premiér Mark Rutte. Haag by podle něj například mohl odkoupit tanky, které si aktuálně pronajímá od Berlína, a poslat je na Ukrajinu.

Podobná slova zazněla z Madridu. Španělská ministryně obrany Margarita Roblesová uvedla, že její země je této možnosti otevřena a bude jednat v koordinaci s dalšími západními spojenci, kteří pomáhají Ukrajině v její snaze odrazit ruskou invazi.

„Francie vítá německé rozhodnutí, jenž rozšiřuje a posiluje podporu, kterou jsme poskytli dodávkou (lehkých obrněných průzkumných vozidel) RC AMX10,“ uvedl Elysejský palác. Paříž se zatím k možné dodávce francouzských tanků Leclerc nevyjádřila, prezident Emmanuel Macron ji ale nevyloučil.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat