7. listopadu 2018 20:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lesba, jež bojovala v oktagonu, bude první ze dvou indiánek v americkém Kongresu

Sharice Davidsová je jednou ze dvou prvních žen, které kořeny u původních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sharice Davidsová je jednou ze dvou prvních žen, které kořeny u původních... | foto: Reuters

HOUSTON/PRAHA Úterní volby do amerického Kongresu přinesly řadu poprvé. Mezi reprezentanty států ve sněmovně usednou poprvé dvě muslimky, černoška za stát Massachusetts, ale také poprvé v historii i dvě kongresmanky z původního indiánského obyvatelstva.

Deb Haalandová ze státu Nové Mexiko se stala vůbec první indiánskou ženou, která zasedla do čela politické strany na státní úrovni. V noci na středu se jí pak povedlo neočekávané. Zvítězila v souboji s republikánskou kandidátkou Janice Arnold-Jonesovou a stala se tak vůbec první ženou původního obyvatelstva Ameriky, která zasedne ve Sněmovně reprezentantů.

Sedmapadesátiletá předsedkyně Demokratické strany v Novém Mexiku přivedla demokraty k vládě v západoamerickém státě. Haalandová je letitou aktivistkou a vedla na americké poměry značně progresivní kampaň. Slibovala zdravotní pojištění pro všechny, minimální mzdu 15 dolarů a také se zasazovala o odvolání prezidenta Donalda Trumpa z funkce.

Haalandová se však o své prvenství bude nakonec muset dělit. Společně s ní se totiž do Kongresu dostala i demokratická kandidátka indiánského původu Sharice Davidsová. Ta se zároveň stala i první otevřeně homosexuální kongresmankou za stát Kansas.

Advokátka Davidsová, která ještě před pár lety zápasila jako bojovnice v oktagonu v rámci smíšených bojových sportů, porazila svého protivníka, republikána Kevina Yodera téměř dvouciferným rozdílem.

„Dnes dali kansaští voliči ‚padáka‘ spojenci Donalda Trumpa a nahradili ho průkopnickou LGBTQ lídryní, která říkala pravdu po celou dobu kampaně,“ uvedla pro televizi NBC bývalá starostka města Houston Annise Parkerová.

„Sharice si získala srdce voličů tím, že nám neustále předkládala pozitivní agendu a vysvětlovala, jak to, že je LGBTQ žena indiánského původu, ovlivnilo její pozice a hodnoty,“ dodala Parkerová.

Demokratická kongresmanka Deb Haalandová se stala jednou ze dvou žen zvolených...
Sharice Davids během předvolební debaty ve státě Kansas.

Podobně jako Haalandová se Davidsová stavěla k otázce zdravotního pojištění, nebo i zbrojních průkazů. Jako součást programu chce prosadit, že úřady budou na útoky střelnými zbraněmi reagovat jako na ohrožení veřejného zdraví. Negativně se stavěla i k novému daňovému zákoníku prezidenta Trumpa, ze kterého značně benefitovaly bohatší vrstvy, ačkoliv prezident slíbil, že jeho program pomůže střední třídě.

Další prvenství mají na svém kontě demokratky Rashida Tlaibová a Ilhan Omarová ze států Michigan a Minnesota, které se staly prvními muslimskými ženami ve Sněmovně reprezentantů. Dvaačtyřicetiletá Tlaibová pochází z Detroitu, do USA přišli její palestinští rodiče. Dějiny psala již v roce 2008, kdy se jako první muslimka dostala do sněmovny státu Michigan. Šestatřicetiletá Omarová pochází ze Somálska, odkud její rodina utekla před občanskou válkou, když jí bylo osm.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz