Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Mohutný lesní požár zničil město v Kalifornii. Řádění živlu zachytily fotografie a videa

Ničivý lesní požár se prohnal městem Greenville v Kalifornii. (4. srpna 2021) foto: AP

Rychle se šířící lesní požár zachvátil obci Greenville na severu Kalifornie, informovala ve čtvrtek agentura AP. Kompletně zničil velkou část centra a obytné domy v přilehlých oblastech. Tisíce lidí se musely evakuovat. Sílu požáru zachytily fotografie a videa šířící se na sociálních sítích.
  11:50

Dixie Fire, největší aktivní požár v Kalifornii, se prohnal obcí s asi 800 obyvateli ve středu večer místního času, ničil obytné domy i obchody, nebe zbarvil do oranžova. Podle fotografa AP v obci do základů shořely čerpací stanice, hotel i místní bar.

Požár je jedním ze skoro stovky velkých požárů na americkém západě, hoří na severu Kalifornie v oblasti přírodní rezervace Plumas National Forest. Vypukl před třemi týdny a zatím spálil 1 108 čtverečních kilometrů území. Úřady kvůli němu ve středu nařídily evakuaci dalším 15 000 lidem.

Večer obdrželo důraznou výzvu k evakuaci také 2 000 obyvatel obce Chester nedaleko Greenville.

„Pokud jste zůstali, musíte se okamžitě přesunout na východ!“ zněla výzva kanceláře šerifa okresu Plumas zveřejněná na Facebooku. „Pokud se nemůžete evakuovat, uchylte se na baseballové hřiště ve škole v Chesteru,“ pokračovala zpráva.

Podle národní agentury pro boj s lesními požáry NIFC zasahuje proti požárům na západě USA přes 20 000 hasičů a podpůrných pracovníků. Celkem plameny zachvátily území zhruba o rozloze 7 500 kilometrů čtverečních.

Kalifornii sužují lesní požáry takřka neustále:

23. července 2021

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat