Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letadla pátrala marně. Trosky boeingu na označeném místě nebyly

Svět

  23:10aktualizováno  13. března 17:36
PEKING - Bezúspěšně skončilo po třech hodinách hledání úlomků zmizelého malajsijského letadla, které údajně zachytily čínské satelitní snímky. Oznámila to agentura Reuters, jejíž zpravodaj byl na palubě průzkumného letadla. Do oblasti vyslaly své stroje Malajsie a Vietnam, žádný z nich ale předměty, které údajně plavaly na hladině, neobjevil. Podle malajsijského ministerstva dopravy jsou mylné i zprávy, že boeing po přerušení kontaktu s dispečery byl ještě několik hodin ve vzduchu.

Snímky neznámého předmětu, které zachytil satelit. foto: ČTK

Pátrací letouny kroužily nad Jihočínským mořem tři hodiny. Oblast, kterou čínský satelit lokalizoval, byla nedaleko bodu, kde malajsijské dopravní letadlo v sobotu ztratilo kontakt s letovými kontrolory.

Obrázky možných úlomků se objevily ve středu na webových stránkách čínské vlády. Satelitní snímky pořízené v neděli měly ukazovat "tři podezřelé plovoucí předměty" různých velikostí poblíž jižního cípu Vietnamu východně od Malajsie. Největší měl údajně rozměr 22 krát 24 metrů.

Souvislost předmětů s letadlem se zatím nepotvrdila

Vedení čínské civilní letecké správy už v informaci o satelitních fotografiích upozornilo, že není jisté, zda nalezené předměty v Jihočínském moři s hledaným malajsijským letadlem nějak souvisejí.

Americký list Wall Street Journal napsal, že pohřešovaný letoun mohl být ve vzduchu ještě čtyři hodiny poté, co přerušil kontakt se zemí. Letadlo tak mohlo za záhadných okolností cestovat ještě stovky kilometrů.

Z analýzy dat, která motory letounů Boeing 777 automaticky posílají na zemi v rámci průběžného monitorovacího programu, podle amerického listu vyplývá, že letadlo mohlo letět celkem pět hodin. Komunikace s letovými dispečery byla přerušena zhruba po hodině letu.

 Zprávu deníku The Wall Street Journal ale následně popřel malajsijský ministr obrany a dopravy Hishammuddin Hussein. Podle něj výrobce motorů Rolls-Royce i firma Boeing uvedly, že informace o několikahodinovém proudu dat z motorů pohřešovaného letadla nejsou pravdivé.

Příčina zmizení není jasná

Úřady zatím nevyloučily žádnou možnou příčinu neštěstí včetně mechanického selhání, chyby pilota, sabotáže či terorismu. Představitelé malajsijské letecké společnosti ovšem vydali prohlášení, že "není důvod věřit", že by zmizení letadla způsobil jakýkoli čin posádky. Reagovali tím na spekulace, podle nichž mohl pilot či druhý pilot letadla spáchat sebevraždu.

Chaotické informování a mnoho protichůdných vyjádření otřásla důvěrou v malajsijské vyšetřovatele, konstatovala agentura DPA. Čínský premiér Li Kche-čchiang požádal, aby bylo pátrání po stroji dál rozšířeno a aby se zlepšila koordinace úsilí o nalezení letounu, na jehož palubě bylo 154 čínských občanů.

"Dokud existuje jen jiskřička naděje, pátrání po letounu nevzdáme," řekl Li na závěr zasedání čínského parlamentu. Ministr Hussein kritiku odmítl. "Neučinili jsme nic, co by pátrání bránilo. Malajsie nemá co skrývat," zdůraznil.

Tři lodě a tři letadla dnes do pátrání nasadila v okolí souostroví Andamany a Nikobary Indie. Indické ministerstvo obrany nařídilo prozkoumat oblast východně od ostrovů, které jsou blíž od barmských a malajských břehů, než od indických.

"Indie se dnes odpoledne vysláním tří lodí oficiálně připojila k pátracím operacím," uvedl zdroj z indického ministerstva obrany s tím, že operace se odehrává v součinnosti s malajským námořnictvem.

Řízení letového provozu ztratilo se strojem spojení východně od malajsijských břehů a poslední komunikace pilotů několik minut před tím nesvědčila o ničem neobvyklém na palubě stroje, uvedly dnes malajsijské úřady. "V pořádku, dobrou noc," byl poslední vzkaz od posádky pohřešovaného boeingu těsně před tím, než letadlo opustilo malajsijský vzdušný prostor a vstoupilo do vzdušného prostoru Vietnamu, napsal zpravodajský server BBC News s odvoláním na malajsijské úřady.

ČTĚTE TAKÉ:

Krátce poté, v sobotu kolem 1:30 místního času letadlo zmizelo z civilních radarů. Šéf malajsijského letectva Rodzali Daud nicméně na tiskové konferenci řekl, že armáda zachytila na svých radarech neidentifikovaný objekt, který mohl být pohřešovaným letounem. Stalo se to v sobotu ve 2:15 místního času v oblasti indického souostroví Andamany a Nikobary, tedy několik set kilometrů západně od jeho poslední známé pozice.

Malajsie proto požádala o pomoc při hledání stop letounu Indii a týmy zkoumající zmizení letadla dále rozšířily oblast pátrání, aby pokryly prostor táhnoucí se od Číny až po Andamanské moře. Pátrání již podle agentury Reuters zahrnuje oblast o velikosti 93.000 kilometrů čtverečních, což se zhruba rovná rozloze Maďarska. Do akce je zapojeno 12 zemí, které poskytly 42 lodí a 39 letadel, sdělilo malajsijské ministerstvo dopravy.

Autoři: ,