Úterý 21. ledna 2020svátek má Běla 1 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letadlo dopravilo do Vietnamu těla prvních 16 migrantů. Zahynuli v mrazírenském kamionu ve Velké Británii

Rakve s těly Vietnamců dorazily na hanojské letiště Noi Bai. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakve s těly Vietnamců dorazily na hanojské letiště Noi Bai. | foto: AP/ČTK

PRAHA  Do Vietnamu se vrátilo prvních 16 těl migrantů, kteří byli před měsícem nalezeni mrtví v chladicím kamionu v anglickém Essexu. Dalších 23 těl je bude brzy následovat. Letadlo s ostatky dosedlo na hanojském letišti Noi Bai ve středu brzy ráno místního času. Pohřby proběhnou ve středu a čtvrtek.

Vietnamský ministr zahraničních věcí sdělil médiím, že všechna těla byla na letišti naložena do sanitek a odvezena do rodných provincií Nghe An, Ha Tinh a Quang Binh. Z bezpečnostních důvodů však nebylo rodinám obětí umožněno cestovat s těly. Informoval o tom server CNN. Po příjezdu budou těla okamžitě předána rodinám. Dále Phạm Bình Minh uvedl, že pohřby by měly proběhnout ještě týž den, případně o den později.

Sanitky přepravující těla Johna Hoang Van Tiepa a Johna Nguyen Van Hunga...
Truchlící příbuzní Johna Nguyen Van Hunga.

Tak se i stalo. Dle portálu Euronews se například ve vesnici v severní provincii Nghe An vydalo do ulic několik desítek lidí, aby pohřbily dvě místní oběti, Johna Hoang Van Tiepa a Johna Nguyen Van Hunga.

Pohřební altář postavený pro Johna Nguyen Van Hunga.

Pohřební altář postavený pro Johna Nguyen Van Hunga.

Portrét mladého Johna Hoang Van Tiepa nad rakví při pohřbu.

Portrét mladého Johna Hoang Van Tiepa nad rakví při pohřbu.

„Čekali jsme na tuto chvíli velmi dlouho. Pohřeb zorganizujeme okamžitě poté, co nám budou ostatky předány,“ řekl pro BBC otec Vo Van Linh, jedné z dívek, která zemřela v kamionu.

Britský velvyslanec ve Vietnamu Gareth Ward doufá, že první repatriace těl přinese alespoň malou úlevu rodinám obětí.

Agentura AFP mluvila s jedním z pozůstalých z provincie Ha Tinh. Novinářům sdělil, že ačkoliv je velmi smutný z celé tragédie, je šťastný, že má konečně tělo svého syna zpět.

Za repatriaci jednoho těla zaplatí každá rodina obětí okolo 66 000 korun (66 milionů vietnamských dongů), uvedl vietnamský místopředseda pro zahraniční záležitosti. Stát nabídl rodinám půjčky na uhrazení celé záležitosti. Některé rodiny však nabídku odmítly s tím, že tyto půjčky je pouze uvrhnou do ještě větších dluhů, které jim vznikly již dříve, když finančně pomáhali svým příbuzným dostat se do Spojeného království. Rodinám ale pomohou dobročinné sbírky, v nichž se již vybralo více než 2,5 milionu korun.

Zbylá těla Vietnamců by měla být dopravena do země v příštích dnech, přesné datum zatím ale nebylo stanoveno. Mezi 39 migranty bylo 8 žen a 2 děti ve věku 15 let. Případ vyšetřuje policie jak ve Velké Británii, tak ve Vietnamu. Před dvěma dny se řidič kamionu doznal k účasti na pašování lidí.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!