Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Na palubě byla i rodina známého slovenského politika. Leteckou tragédii nikdo ze 157 lidí nepřežil

Svět

  9:39aktualizováno  19:52
Addis Abeba - V Etiopii se dnes ráno šest minut po startu z Addis Abeby zřítilo letadlo společnosti Ethiopian Airlines s více než 150 lidmi na palubě. Nikdo z nich podle oficiálních informací společnosti nepřežil. Letadlo letělo do Nairobi a byli v něm lidé z více než 30 zemí. Mezi oběťmi jsou čtyři Slováci - tři z nich jsou příbuzní poslance Antona Hrnka - manželka a dvě děti. České ministerstvo zahraničí sdělilo, že podle jeho informací žádný český občan nezahynul. Dle agentury AP byli v letadle lidé, kteří mířili do keňské metropole na akci OSN.

Úřad etiopského premiéra oznámil na twitteru vyjádřil soustrast rodinám obětí. foto: Reuters

Záchranáři odváží lidská těla z místa nehody.
Letecké neštěstí v Etiopii.

Jde o konferenci o životním prostředí, jež začne v pondělí a na niž mají dorazit také francouzský prezident Emmanuel Macron a generální tajemník OSN António Guterres. Očekává se 4700 hlav států, ministrů a podnikatelů. AFP s odvoláním na své zdroje uvedla, že nejméně desítka obětí působila v OSN, mimo jiné v úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Při havárii zahynuli také manželka, dcera a syn poslance vládní Slovenské národní strany Antona Hrnka. Hrnko, který je předsedou výboru pro obranu a bezpečnost slovenské sněmovny, to napsal na facebooku. Poslanci i pozůstalým čtvrté slovenské oběti nehody, kterou je podle listu Pravda pracovnice charity, kondoloval i slovenský prezident Andrej Kiska.

Společnost už dříve oznámila, že mrtví byli ze 33 zemí a vydala přehled počtu mrtvých. Upřesnila, že jde o 32 Keňanů, 18 Kanaďanů, devět Etiopanů, osm Italů a stejný počet Číňanů a Američanů, sedm Britů a sedm Francouzů, šest Egypťanů a pět Němců.

Po čtyřech obětech mají podle dosavadních informací Indie a Slovensko, po třech Rakousko, Švédsko a Rusko, po dvou Maroko, Španělsko, Polsko a Izrael. Jednoho občana ztratily Belgie, Džibuti, Indonésie, Somálsko, Norsko, Srbsko, Togo, Mozambik, Rwanda, Súdán, Uganda, Jemen, Nepál, Nigérie, Irsko, Saúdská Arábie. Jeden člověk použil pas OSN a jeho národnost není zatím jasná. O případných českých obětech české ministerstvo zahraničí zprávy nemá.

O životech 189 lidí rozhodlo 12 minut. Proti pilotům bojoval systém letadla a špatné senzory

Podle zpravodaje BBC je na místě havárie ohromný kráter, kde letadlo narazilo na zem. Trosky a osobní předměty cestujících jsou rozptýleny na ploše velikosti zhruba fotbalového hřiště, dodala BBC.

Z přehledu cestujících vyplývá, že několik lidí ze 149 cestujících a osmi členů posádky mělo více než jedno občanství. Bližší upřesnění zatím není k dispozici.

Na seznamu původně figurovalo pět Nizozemců, kteří zde po aktualizaci již nejsou. Nizozemské ministerstvo zahraničí úmrtí svých občanů nepotvrdilo a uvedlo, že zprávu prověřuje. Liší se také bilance etiopských obětí, kterých podle aerolinek bylo devět, ale etiopská televize Fana udává 18 občanů této země.

Italská humanitární organizace CISP, která spolupracuje s UNICEF, oznámila, že mezi oběťmi je jeden z jejích zakladatelů Paolo Dieci. „Svět mezinárodní spolupráce přišel o jednoho ze svých nejlepších podporovatelů,“ uvedla CISP. Další tři mrtví Italové působili v humanitární skupině Africa Tremila a jeden Ital byl expertem ministerstva kultury.

Ruské velvyslanectví v Etiopii sdělilo, že trojice ruských obětí byli turisté, jednalo se o manželský pár a muže. Srbská oběť byl podle deníku Večernje novosti pracovník Světového potravinového programu (WFP), což je organizace OSN. Výkonný ředitel WFP David Beasley na twitteru uvedl, že na palubě letadla bylo víc pracovníků programu.

Při letecké havárii v Kolumbii nedaleko města San Carlos Guaroa zemřelo 12 lidí

Podle AP byl na palubě vysoký funkcionář keňského fotbalu Hussein Swaleh, který v minulosti působil i jako generální tajemník tamní fotbalové federace.

Spojené státy potvrdily americké oběti, podrobnosti o nich ale z úcty k soukromí pozůstalých odmítly sdělit. Agentura APA s odvoláním na rakouského ministra zahraničí Petera Guschelbauera napsala, že trojice Rakušanů byli lékaři z nemocnice v Linzi, kteří cestovali služebně na Zanzibar.

Jednotlivé země mezitím zveřejňují podrobnosti o obětech. Cestujícími byli například čtyři italští humanitární pracovníci, tři rakouští lékaři, tři ruští turisté nebo vysoký funkcionář keňského fotbalu.

Český prezident Miloš Zeman poslal po nehodě kondolenci etiopské prezidentce Zewde Sahleové-Workové. Premiér Andrej Babiš na twitteru uvedl, že osobně vyjádřil soustrast slovenskému premiérovi Peteru Pellegrinimu. Setkal se s ním dnes na oslavách výročí vstupu zemí V4 do NATO. Kondoloval i ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Vedení Ethiopian Airlines oznámilo, že pilot měl za sebou úspěšnou kariéru a že letadlo, což byl Boeing 737 MAX-8, nemělo žádnou známou poruchu. Podle informací BBC jsou tyto stroje v provozu od roku 2016 a Ethiopian Airlines jej do své flotily zařadilo loni.

Stejný model letadla se zřítil loni do Jávského moře se 189 lidmi na palubě.

Nejhorší letecká neštěstí za posledních deset let:

298 obětí:

17. července 2014 - U vesnice Hrabove na východě Ukrajiny se v oblasti ovládané proruskými separatisty zřítil malajsijský Boeing 777 z letu MH17 s 298 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Podle ukrajinských úřadů bylo letadlo sestřeleno protiletadlovou raketou, z odpovědnosti se navzájem obviňují proruští separatisté a ukrajinské vládní síly.

257 obětí:

11. dubna 2018 - Krátce po startu z vojenské základny Búfarík v severním Alžírsku se zřítilo do neobydlené oblasti dopravní letadlo Il-76, zahynulo 257 lidí, včetně deseti členů posádky.

239 obětí:

8. března 2014 - Letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě na lince z Kuala Lumpuru do Pekingu se v noci na 8. března ztratilo z radarů. Předpokládá se, že se Boeing 777 zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neznámých důvodů odklonil od své trasy. První trosky letounu ale moře vyplavilo teprve v létě 2015 na francouzském ostrově Réunion na východ od Madagaskaru, vrak letadla dodnes nebyl nalezen.

228 obětí:

1. června 2009 - Letoun Airbus A330 společnosti Air France letící z Ria de Janeiro do Paříže se zřítil do Atlantiku. Zahynulo všech 228 lidí na palubě.

224 obětí:

31. října 2015 - Na egyptském Sinajském poloostrově se po startu zřítilo charterové letadlo Airbus A321 ruské společnosti Kogalymavia s 224 lidmi na palubě, nikdo nepřežil. Příčinou neštěstí byl nejspíš výbuch bomby, k činu se přihlásila organizace Islámský stát.

189 obětí:

29. října 2018 - Letadlo indonéské společnosti Lion Air, které mířilo z Jakarty na Sumatru, krátce po startu havarovalo a zřítilo se do moře u ostrova Jáva. Na palubě se nacházelo 189 lidí, nikdo nepřežil.

168 obětí:

15. července 2009 - Na severu Íránu se zřítilo civilní letadlo typu Tupolev Tu-154 íránské společnosti Caspian Airlines, které směřovalo z Teheránu do arménského Jerevanu; zahynulo všech 168 lidí, kteří byli na palubě.

163 obětí:

3. června 2012 - Nejméně 163 osob, z toho 153 v letadle, zahynulo při pádu letounu McDonell Douglas MD-83 nigerijské společnosti Dana Air do hustě osídleného předměstí nejlidnatějšího nigerijského města Lagosu.

162 obětí:

28. prosince 2014 - Krátce po odletu z indonéské Surabaye do Singapuru se za špatného počasí zřítil letoun Airbus A320-216 společnosti Indonesia AirAsia; jeho trosky byly nalezeny až po dvou dnech; všech 162 osob na palubě zemřelo.

158 obětí:

22. května 2010 - Jen osm lidí přežilo a 158 jich zahynulo při havárii letounu společnosti Air India Express, který havaroval na jihu Indie při přistávacím manévru (stroj přilétal z Dubaje do města Mangalúru ve státě Karnátaka). Boeing 737-800 minul přistávací dráhu, zřítil se do lesa a začal hořet.

157 obětí:

10. března 2019 - Letadlo etiopské letecké společnosti se zřítilo na trase do Nairobi. Na palubě bylo podle mluvčího Ethiopian Airlines 149 pasažérů a osmičlenná posádka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!