Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Instagrammer v letadle vykřikl, že má koronavirus. To se po dvou hodinách letu vrátilo zpět

Osmadvacetiletý influencer James Potok si vymyslel, že je nakažen koronavirem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Osmadvacetiletý influencer James Potok si vymyslel, že je nakažen koronavirem. | foto: Interstingengineering.com

Toronto (Kanada)  V pondělí byl let kanadské společnosti WestJet mířící na Jamajku odkloněn zpět do Kanady po tom, co cestující James Potok v letadle nepravdivě uváděl, že je nakažen koronavirem. Informoval o tom server Washington Post.

Osmadvacetiletý Kanaďan James Potok během letu přesvědčovat spolucestující, že se právě vrací z provincie Chu-nan, která je vzdálená asi 483 kilometrů od epicentra nákazy nového typy koronaviru – města Wu-chan. Tvrdil, že je infikovaný. Byla to však lež.

Potok se prezentuje jako raper - vystupuje pod uměleckým jménem Potok Phillip. Na instagramu ho sleduje necelých 35 tisíc lidí. Svým činem usiloval o získání publicity. I proto se během výstupu v letadle natáčel na telefon. Ten mu však při přistání zabavila policie.

Influencer nikdy v Číně nebyl

Let s 243 cestujícími na palubě byl odkloněn zpět do kanadského Toronta na Pearsonovo mezinárodní letiště po dvou hodinách od vzletu. Když stroj přistál, podrobil se Potok okamžité lékařské prohlídce. Doktoři zkoumali, zda se u něj vyskytují symptomy nemoci, která má na svědomí již přes 28 200 případů nákazy a 563 mrtvých. Potok, který ve skutečnosti v Číně nikdy nebyl, byl podle výsledků testů zdráv.

Letušky, které se po Potokově projevu vybavily rouškami a rukavicemi, muže na palubě přemístily dál od ostatních cestujících. „Je to žhavé téma, všichni mluví o koronaviru,“ vysvěloval osmadvacetiletý Potok serveru Washington Post, proč něco takového udělal.

Rovněž řekl, že před svým výstupem varoval pasažéry ve své řadě sedadel. Údajně uváděl, že chystá udělat „prohlášení.“ Na závěr měl prý pasažérům sdělit, že vše byla jen legrace. „Vypadá to, že mé činy pokazily let a dovolenou skoro dvě stě padesáti lidem,“ řekl poté.

Cestující odletěli následující den

„Naše posádka se z důvodu opatrnosti řídila všemi protokoly o infekčních chorobách na palubě, včetně sekvestrování (oddělení) jedince, který vznesl neopodstatněné tvrzení týkající se koronaviru,“ sdělila letecká společnost WestJet ve svém oficiálním prohlášení. Společnost pro cestující na palubě uspořádala náhradní let na Jamajku následující den.

Potok v březnu zamíří před soud. Zatímco byl zadržen na letišti, kontaktoval právníky, kteří mu doporučili nevypovídat. „Zdá se, že jsem proti radám právníkům, když dělám tyto rozhovory,“ dodal muž pro americký deník Washington Post.

,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!