Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letadlo se 132 lidmi na palubě havarovalo v horách na jihu Číny. Záchranáři nenašli žádné přeživší

Svět

  9:39aktualizováno  13:52
Letadlo společnosti China Eastern Airlines se 132 lidmi na palubě havarovalo v horách na jihu Číny. Na místě neštěstí se nenašly žádné stopy po přeživších, uvedl podle místních médií jeden ze záchranářů.

„Můžeme potvrdit, že se letadlo zřítilo,“ napsala společnost China Eastern Airlines. Šest let starý Boeing 737 letěl z Kchun-mingu na jihozápadě Číny do Kantonu, který leží východně od něj. Na palubě bylo 123 pasažérů a devět členů posádky, uvedla agentura Reuters. Dřívější informace hovořily o 133 lidech celkem.

K nehodě došlo v horách v regionu Kuang-si ležícím mezi oběma městy, a to nedaleko městské prefektury Wu-čou a asi hodinu a jedenáct minut od startu. Stroj odstartoval ve 13:11 místního času (6:11 SEČ) a po 14:20 místního času (7:20 SEČ) ztrácel rychlost a následně začal prudce klesat.

Příčina pádu letadla zatím není jasná. Na horském svahu, kam letoun dopadl, následně vypukl požár. Čínská média citovala představitele záchranných složek, podle nějž se letadlo rozbilo a způsobilo požár, který na místě zničil bambusový porost. 

Jiný záchranář prohlásil, že v troskách nejsou žádné stopy života. V oblasti bylo v době neštěstí částečně zataženo a dobrá viditelnost. Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval vyšetřovatele, aby co nejdříve zjistili příčinu nehody a zajistili naprostou bezpečnost letového provozu.

Čína patří v posledních letech v bezpečnosti letecké dopravy k nejlepším na světě. Poslední smrtelná nehoda civilního tryskového letadla se tam stala v roce 2010, kdy za špatné viditelnosti havarovalo letadlo společnosti Henan Airlines, když se blížilo k letišti v I-čchunu. Z 96 lidí na palubě 44 zahynulo.

Společnost China Eastern Airlines patří mezi trojici největších čínských aerolinií. Létá na řadě domácích i mezinárodních tras a obsluhuje 248 různých destinací, píše agentura Reuters.

Autoři: ,

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat