14. prosince 2018 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidské srdce zapomněli v letadle do Dallasu. Pilot v půlce cesty musel otočit stroj

Trasa, kterou urazilo letadlo se srdcem na palubě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trasa, kterou urazilo letadlo se srdcem na palubě. | foto: New York Times, Andrew W. Gottschalk

SEATTLE Cestující, kteří v neděli cestovali letem číslo 3606 americké společnosti Southwest Airlines ze Seattlu do Dallasu se dost divili. Letadlo se v polovině cesty otočilo a vrátilo se zpět na výchozí letiště. Na jeho palubě se totiž nacházelo lidské srdce, na které čekala místní nemocnice.

140 pasažérů začalo spekulovat o tom, zda může být srdce potřebné pro transplantaci skutečně převáženo v rámci komerčního letu. Nicméně pro změnu plánů cestující měli pochopení. „Lidé byli převážně rádi, že mohou pomoci dobré věci,“ popsal jeden z cestujících, lékař Andrew Gottschalk, serveru New York Times.

„Zjistili jsme, že srdce mělo zůstat v Seattlu a být odvezeno do místní nemocnice,“ uvedly aerolinky v prohlášení. „Rozhodli jsme se tedy vrátit do Seattlu, abychom zajistili, že bude doručeno bez většího zpoždění.“

Ukázalo se, že srdce putovalo v zavazadlovém prostoru v předchozím letu z kalifornského Sacramenta do Seattlu, kde jej měla vyzvednout kurýrní společnost. Z neznámých důvodů ale zůstalo v letadle a zamířilo do Dallasu.

Původně srdce nebylo určeno pro transplantaci

Srdce nebylo určeno pro transplantaci, některé jeho části ale měly být v budoucnu použity při chirurgických operacích. Informovala o tom Deanna Santanová, mluvčí společnosti pro obnovu tkání Sierra Donor Services se sídlem v Sacramentu. Aby bylo použitelné, muselo se srdce dostat do prostor banky orgánů LifeNet Health na předměstí Seattlu během osmačtyřiceti hodin.

Podle Douga Wilsona z LifeNet Health mohou být různé části srdce skladovány delší dobu, a nebylo tedy jasné, při jaké operaci budou v budoucnu použity.

Poté, co bylo speciálně zabalené srdce z letadla vyloženo, nastal problém s pasažéry, kteří se potřebovali dostat do Dallasu. Aerolinky u stroje totiž zjistily technický problém. Let 3606 nakonec do cílové destinace dorazil s pětihodinovým zpožděním.

Advantage Consulting, s.r.o.
WAREHOUSE MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč