26. prosince 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letecké základny i vlnitá hranice. 7 míst, která na Googlu neuvidíte

7 míst, která nejsou vidět v mapách společnosti Google. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 7 míst, která nejsou vidět v mapách společnosti Google. | foto: Youtube

PRAHA Mapy společnosti Google mohou člověka přenést z klidu domova kamkoliv na světě. Díky funkci Street View se dokonce mohou podívat, jak to vypadá na ulici na druhé straně světa. Existuje ale několik tajných míst, která Google záměrně zrakům uživatelů zapověděl. Podívejte se na několik z nich.

1. Nizozemská letecká základna Volkel

Podle whistleblowerského webu WikiLeaks ve Volkelu přechovávají Američané 22 jaderných zbraní ještě ze studenoválečného období.

2. Rosas, Španělsko

Toto místo na pobřeží Středozemního moře je údajně přetrvávající americká letecká základna 875. letecké skvadrony. Proč údajně? Podle veřejně dostupných informací měla skvadrona přestat fungovat v roce 1965.

3. Národní bezpečnostní služba, Tchaj-wan

Sídlo národní bezpečnostní služby Čínské republiky na Tchaj-wanu je znepřístupněno z celkem pochopitelných bezpečnostních důvodů. Možná i kvůli přetrvávajícímu vojenské hrozbě a napětí ve vztahu s pevninskou Čínskou lidovou republikou.

4. Celý stát Izrael

Při přiblížení do určité výšky se na mapách Google rozmaže většina zástavby na území patřící Izraeli. Je to jedno z mnoha bezpečnostních opatření, která Izrael obklopen nepřátelskými státy učinil jako součást obrany vlastního státu.

5. Letecká základna NATO v Geilenkirchenu, Německo

Skrytí této základny je specifické pro mapy společnosti Google. Například konkurenční Bing totiž toto místo nemá problém zobrazovat.

6. Helipuerto de Cartagena, Los Dolores, Španělsko

Toto místo je záhadné samo o sobě. Na mapě je rozmazáno, při použití funkce Street View je přitom vidět pouhá pláň. Podle španělského názvu by mělo jít o heliport. Více konkrétních informací však není možné naleznout ani ve vyhledávačích.

7. Americko-mexické hranice u okresu Hudspeth

Skoro 25 kilometrů dlouhý úsek pohraničního pásma u mexického města Ciudad Juárez je záměrně rozmazán do neidentifikovatelných obrazců. Nejspíše jde o součást taktiky, jak zamezit ilegálním migrantům dostat se nehlídaným pásmem přes hranici.

fasJakub Fajnor