7. listopadu 2017 13:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letectvo nedalo do systému informace o odsouzení střelce. Ke zbraním se neměl dostat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 7Diskuse
Místo útoku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo útoku | foto: ČTK

WASHINGTON Vojenské letectvo Spojených států nezadalo informace o kriminální minulosti svého někdejšího příslušníka Devina Kelleyho, který v neděli v texaském kostele zastřelil 26 lidí, do kontrolního systému zájemců o koupi zbraní (NICS) amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

„Prvotní informace naznačují, že Kelleyho záznam o domácím násilí nebyl předán do Národní kriminální informační databáze,“ uvedla mluvčí letectva Spojených států Ann Stefaneková. V současnosti probíhá ověřování procedur a vyšetřování.

Prodejce zbraní společnost Academy Sports v pondělí potvrdila pro Washington Post, že si Kelley v obchodech zakoupil dvě zbraně. Během loňského i letošního nákupu zbraní prošel bez problémů bezpečnostní prověrkou. Zatím není jasné, zda právě tyto zbraně použil při útoku, ale již fakt, že si mohl zbraně zakoupit ukazuje na pochybení letectva.

V roce 2012 Kelleyho vojenský soud shledal vinným z násilí na manželce a dítěti, za což ho potrestal ročním vězením. Také byl degradován a po odpykání trestu z ozbrojených sil propuštěn.

Vyšetřovatelé ve vchodu do kostela.
Policisté u baptistického kostela.

Podle federálních zákonů není možné legálně prodat či darovat střelnou zbraň nikomu, kdo byl odsouzen za domácí násilí, poznamenal Reuters. Letectvo následně ke kauze uvedlo, že údaje o odsouzení Kelleyho do systému nezadalo, jak je požadováno. Stefaneková dodala, že letectvo zahájilo vnitřní vyšetřování, aby zjistilo, z jak bylo s Kelleyho případem nakládáno.

Problém, který vznikl mezi letectvem a FBI vznikl pravděpodobně i kvůli faktu, že letectvo neprovozuje žádná vězení. Namísto toho posílá odsouzené vojáky do nápravných zařízení, které spadají pod správu námořnictva a armády. Kelley si odpykal svůj trest ve věznici námořnictva v San Diegu.

Regule nápravných zařízení námořnictva však nevyžadují, aby administrativa poskytla otisky prstů a důvod rozsudku FBI. Bývalí vězni jsou pouze poučeni o tom, co nesmí po návratu do společnosti dělat.

Spojené státy dlouhodobě trpí problematikou masových útoků, které FBI definuje jako vraždu tří a více lidí na veřejném místě. Od začátku letošního roku, tedy za 310 dní, proběhlo na území Spojených států 307 masových útoků, během kterých zemřelo, či bylo zraněno více než 2 tisíce lidí. Nedělní útok se stal pátý nejsmrtelnějším střeleckým útokem v dějinách USA.

ČTK, mhMartin Hampejs
  • 7Diskuse

Najdete na Lidovky.cz