Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letectvo nedalo do systému informace o odsouzení střelce. Ke zbraním se neměl dostat

Místo útoku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo útoku | foto: ČTK

WASHINGTON Vojenské letectvo Spojených států nezadalo informace o kriminální minulosti svého někdejšího příslušníka Devina Kelleyho, který v neděli v texaském kostele zastřelil 26 lidí, do kontrolního systému zájemců o koupi zbraní (NICS) amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

„Prvotní informace naznačují, že Kelleyho záznam o domácím násilí nebyl předán do Národní kriminální informační databáze,“ uvedla mluvčí letectva Spojených států Ann Stefaneková. V současnosti probíhá ověřování procedur a vyšetřování.

Prodejce zbraní společnost Academy Sports v pondělí potvrdila pro Washington Post, že si Kelley v obchodech zakoupil dvě zbraně. Během loňského i letošního nákupu zbraní prošel bez problémů bezpečnostní prověrkou. Zatím není jasné, zda právě tyto zbraně použil při útoku, ale již fakt, že si mohl zbraně zakoupit ukazuje na pochybení letectva.

V roce 2012 Kelleyho vojenský soud shledal vinným z násilí na manželce a dítěti, za což ho potrestal ročním vězením. Také byl degradován a po odpykání trestu z ozbrojených sil propuštěn.

Vyšetřovatelé ve vchodu do kostela.
Policisté u baptistického kostela.

Podle federálních zákonů není možné legálně prodat či darovat střelnou zbraň nikomu, kdo byl odsouzen za domácí násilí, poznamenal Reuters. Letectvo následně ke kauze uvedlo, že údaje o odsouzení Kelleyho do systému nezadalo, jak je požadováno. Stefaneková dodala, že letectvo zahájilo vnitřní vyšetřování, aby zjistilo, z jak bylo s Kelleyho případem nakládáno.

Problém, který vznikl mezi letectvem a FBI vznikl pravděpodobně i kvůli faktu, že letectvo neprovozuje žádná vězení. Namísto toho posílá odsouzené vojáky do nápravných zařízení, které spadají pod správu námořnictva a armády. Kelley si odpykal svůj trest ve věznici námořnictva v San Diegu.

Regule nápravných zařízení námořnictva však nevyžadují, aby administrativa poskytla otisky prstů a důvod rozsudku FBI. Bývalí vězni jsou pouze poučeni o tom, co nesmí po návratu do společnosti dělat.

Spojené státy dlouhodobě trpí problematikou masových útoků, které FBI definuje jako vraždu tří a více lidí na veřejném místě. Od začátku letošního roku, tedy za 310 dní, proběhlo na území Spojených států 307 masových útoků, během kterých zemřelo, či bylo zraněno více než 2 tisíce lidí. Nedělní útok se stal pátý nejsmrtelnějším střeleckým útokem v dějinách USA.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?