29. listopadu 2017 10:12 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letiště na Bali po třech dnech obnovilo provoz. Popel ze sopky změnil směr

Erupce sopky Agung na Bali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Erupce sopky Agung na Bali. | foto: ČTK

JAKARTA Po třech dnech byl ve středu odpoledne místního času (ráno SEČ) obnoven provoz na mezinárodním letišti na indonéském ostrově Bali. Letiště bylo uzavřeno kvůli popelu ze sopky Agung. Na ostrově kvůli uzavírce uvízlo až 120 tisíc turistů, uvedla agentura AFP.

Otevření dopravního uzlu umožnila skutečnost, že oblaka popela změnila směr. V oblasti však stále platí nejvyšší stupeň varování před případnou velkou erupcí.

Letiště v balijské metropoli Denpasaru denně odbaví nejméně 5 tisíc zahraničních turistů a 15 až 20 tisíc domácích návštěvníků. Důvodem jeho uzavření byl sopečný popílek, který může letadlům poškodit motory.

„Situaci stále bedlivě sledujeme,“ řekl AFP mluvčí letiště. Nevyloučil, že letiště bude opět uzavřeno, pokud vítr nebude foukat příznivým směrem.

Sopka Agung se probudila v září po více než 50 letech. Od víkendu chrlí oblaka bílého a šedého popela do výšky několika tisíc metrů a z kráteru se řine takzvaný bahnotok či lahar, tedy směs sopečného popela, úlomků ztuhlé lávy a velkého množství vody. Evakuováno bylo asi 40 tisíc lidí z okolí sopky, desítky tisíc dalších ale i přes výzvy úřadů zůstávají na místě.

Odborníci upozorňují, že sopka se chová podobně jako při výbuchu v roce 1963, kdy zahynulo asi 1100 lidí. Podle agentury AP ale není jasné, jak silná případná erupce bude nebo jak dlouho potrvá.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz