Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letos ženy získaly Nobelovu cenu ve všech oborech kromě fyziky

Svět

  18:41
STOCKHOLM - Rekordních pět žen dnes ve Stockholmu převzalo z rukou švédského krále Carla XVI. Gustafa letošní Nobelovy ceny v odborných kategoriích a za literaturu. Vedle čtyř vědkyň mezi nimi byla i německá spisovatelka rumunského původu Herta Müllerová.

Herta Müller přebírá Nobelovu cenu za literaturu z rukou švédského krále Carla XVI. Gustafa. foto: Reuters

Nobelovu cenu za lékařství obdržely dvě americké bioložky Elizabeth Blackburnová a Carol Greiderová spolu s jejich krajanem Jackem Szostakem za výzkum v oblasti chromozomů. Cenu za chemii dostala Izraelka Ada Jonathová spolu s Američany Venkatramanem Ramakrishnanem a Thomasem Steitzem za objasnění struktury a funkce ribozomů.

Poslední laureátku měla Nobelova cena za ekonomii, kterou získala Američanka Elinor Ostromová a její krajan Oliver Williamson za analýzy ekonomické správy.

Jedinou odbornou kategorií, která se letos obešla bez držitelky, byla fyzika. Tuto cenu si dnes odnesli vědci Charles Kao za výzkum v oblasti optických vláken a George Smith s Willardem Boylem za vynález CCD čipu, který je základem všech digitálních fotoaparátů, faxů nebo astronomických dalekohledů.

Každý oceněný převzal diplom, Nobelovu medaili a osvědčení o zisku finanční odměny. Ta u každé kategorie dosahuje deseti milionů švédských korun (zhruba 25 milionů Kč). Pokud je vyznamenaných v každé z nich více, odměnu si mezi sebou dělí.

Tradičně nejočekávanější Nobelovu cenu za mír obdržel již dnes odpoledne v norském Oslu americký prezident Barack Obama. Ten ve svém projevu uznal kontroverznost jeho ocenění, neboť je teprve na začátku své dráhy a navíc stojí v čele země, která vede dvě války - v Iráku a v Afghánistánu. V obhajobě své politiky ale dodal, že války jsou v jisté situaci nezbytné pro vybojování míru, i když cena za to je vysoká.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat