Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letošní ramadán skončí 11. září, americká policie se obává nepokojů

Muslimové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muslimové | foto: ČTK/AP

WASHINGTON Americké muslimské organizace se obrátily na policii se žádostí o zesílenou kontrolu a ostrahu, aby se prý během postního měsíce ramadánu zabránilo protimuslimským akcím, útokům na mešity, případně na členy muslimské komunity. Ramadán totiž letos končí 11. září ve výroční den teroristických útoků proti New Yorku a dalším cílům v roce 2001. Informuje o tom agentura AFP.

Podle Ediny Lekovicové, mluvčí Muslimské rady pro veřejné záležitosti (MPAC) se sídlem v Los Angeles, dostali policisté po celé zemi pokyn k bdělosti v souvislosti s koncem ramadánu.

Podle Lekovicové takové doporučení jen ilustruje "islamofobní vyhrocené ovzduší", které se prý v posledních měsících v zemi šíří.

Postní měsíc

Letošní ramadán potrvá do 9. září a pak by měl začít dvoudenní svátek ukončení půstu, nebo-li íd al-fitr.
Muslimům začíná postní měsíc ramadán
Podívejte se, jak se slaví ramadán

Jako příklad Lekovicová uvedla vlnu odporu a nesouhlasu, která se strhla poté, co bylo oznámeno, že poblíž teroristy zničeného někdejšího Světového obchodního střediska v New Yorku by mohla být postavena mešita.

Podle Lekovicové obyčejně konec ramadánu v USA proběhne v tichosti bez povšimnutí Američanů. Letos se prý ale už v souvislosti s plány na postavení mešity v New Yorku konaly demonstrace, jež údajně měly silný protiislámský náboj.

"Žádáme místní i federální pořádkové síly, aby byly bdělé, aby vyšetřovaly násilné činy páchané proti muslimům a proti mešitám," řekla Lekovicová.

Letošní ramadán potrvá do 9. září a pak by měl začít dvoudenní svátek ukončení půstu, nebo-li íd al-fitr.

Měšita u Ground Zero

Americký prezident Barack Obama v pátek večer místního času jasně podpořil výstavbu mešity na místě někdejšího Světového obchodního střediska na Manhattanu, které v září 2001 zničily útokem dvou letadel muslimští teroristé. Projekt je trnem v oku mnoha obyvatel New Yorku a proti jsou rozhodně také američtí konzervativci.

Místo plánované mešity je jen dva bloky od někdejších "dvojčat", v jejichž troskách po teroristickém útoku našlo před devíti lety smrt skoro 3000 lidí. "Jako občan a jako prezident věřím, že muslimové mají stejné právo praktikovat své náboženství jako kdokoli jiný v této zemi," řekl Obama v Bílém domě na večeři, která byla pořádána u příležitosti zahájení ramadánu.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.