3. června 2009 16:07 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Letu Air France vyhrožovali teroristé

Člen pátracího týmu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen pátracího týmu. | foto: AFP

RIO DE JANEIRO Brazilské vojenské letouny objevily v Atlantiku četné trosky letadla společnosti Air France, který se zřítil s 228 osobami na palubě.

Oznámila to agentura AFP s odvoláním na oficiální zdroje. Mluvčí francouzské armády již před pátráním řekl, že množství a vzhled trosek na tomto místě nasvědčují tomu, že se jedná o zbytky letounu 447.

Trosky pátrací týmy nejdříve lokalizovaly na dvou rozsáhlých plochách, vzdálených od sebe přibližně 40 kilometrů.

Radarový letoun Embraer R-99 identifikoval čtyři nové zóny, kde se nacházejí trosky letadla, a to asi 90 kilometrů jižně od původně vymezené oblasti, řekl mluvčí brazilského vojenského letectva plukovník Jorge Amaral.

"Nalezl několik objektů roztroušených v okruhu pěti kilometrů včetně zřejmě kovového kusu o průměru sedm metrů a také dvacet kilometrů dlouhou skvrnu leteckého paliva," upřesnil mluvčí.

Na místo neštěstí asi 700 kilometrů od brazilských ostrovů Fernando de Noronha také míří pátrací plavidla. Úkolem posádky čtveřice brazilských lodí a jednoho tankeru je především pátrat po případných přeživších, ačkoliv tuto možnost vylučují prakticky všichni odborníci, a sebrat trosky havarovaného letadla Airbus 330.

Jedním z důvodů, proč jsou trosky letadla od sebe natolik daleko, je ten, že byl airbus vystaven vážnému poškození už ve vzduchu.

Spekuluje se o teroristickém útoku
Vyšetřovatelé se podivují nad tím, co mohlo způsobit, že ani jeden ze tří zkušených pilotů na palubě nebyl před pádem letounu schopen zavolat mayday.

Server FoxNews.com s odvoláním na brazilská média přinesl informaci, že pár dní před pádem letadla vyhrožoval anonym Air France bombou. Jednalo se o stejný typ airbusu, jaký v pondělí havaroval.

Mluvčí Air France Nicolas Petteau posléze toto tvrzení potvrdil. Kancelář společnosti v Argentině obdržela před záhadným zmizením airbusu telefonickou výhrůžku, že se její let z Buenos Aires do Paříže 27. května stane terčem pumového atentátu.

Prohlídka však byla bezvýsledná a letadlo v pořádku odletělo. Exploze letadla ve vzduchu zůstává pro vyšetřovatele jednou z variant příčin katastrofy. Skutečnou příčinu odhalí až nález černých skříněk, o čemž francouzští vyšetřovatelé nehovoří optimisticky.

Francouzský ministr obrany Hervé Morin připustil, že zmizelý Airbus A330 se mohl stát obětí teroristického útoku. Nic tomu ale podle něj zatím nenasvědčuje, je to jen jedna z řady zkoumaných hypotéz. Také jistý představitel Pentagonu podle agentury Reuters uvedl, že nic neukazuje na terorismus.

Letoun s 216 cestujícími a 12 členy posádky vyletěl v neděli z Ria de Janeiro a v pondělí byl očekáván v Paříži. Z radarů zmizel v pondělních nočních hodinách. Brazilské letectvo trosky letadla lokalizovalo v úterý.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.