Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Letušky Air France odmítají nosit šátek při přistání v Íránu

Svět

  18:33
PAŘÍŽ - Plánované brzké obnovení přímého leteckého spojení mezi Paříží a Teheránem, které se má stát symbolem vřelejších vztahů obou zemí po loňském uzavření mezinárodní dohody o íránském jaderném programu, komplikuje odpor francouzských letušek proti povinnému nošení šátku při přistání v Íránu.
Letuška - ilustrační foto.

Letuška - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Uvedla to v sobotu francouzská média. Od islámské revoluce v 70. letech je zahalování hlavy šátkem povinné v Íránu pro všechny ženy. Ženě bez šátku hrozí vysoké pokuty.

Proti nošení šátku se vzbouřily nejen letušky, ale i další zaměstnankyně letecké společnosti Air France, která se chystá obnovit přímé lety do Íránu 17. dubna. Ženám se nelíbí ani to, že ženský letecký personál na těchto linkách si nemůže jako na ostatních vybrat mezi uniformou se sukní a s kalhotami. Společnost rozeslala interní sdělení, kterým ženám přikazuje na letech do Teheránu nosit kalhoty, dlouhou vestu a hned při vystoupení z letadla firemní šátek k úplnému zakrytí vlasů.

Čínské letušky zavírali do prostorů pro kufry. Líbilo se jim to, brání se aerolinky

Odbory zaměstnanců v letectví podobnou povinnost odmítají a požadují, aby se ženy směly samy rozhodnout, zda šátek budou či nebudou hned při odchodu od letadla nosit, či nikoli. A to v duchu dodržování osobních svobod. Zdůrazňují přitom, že nikdo nechce nerespektovat zvyky a zákony v Íránu a že ženy budou ve svém volnu v ulicích Teheránu šátek nosit. Ovšem neměly by ho mít povinnost nosit v rámci služebních povinností.

Vedení společnosti Air France podle deníku Le Parisien slíbilo personálu, že se k výhradám vyjádří v nadcházejícím týdnu. Odbory vyhrožují stávkou.

Z Prahy do Teheránu přímé letecké spojení neexistuje.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...