17. června 2015 12:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lev uprchlý ze zoo v centru Tbilisi napadl člověka

Oblast Tbilisi zasažená povodněmi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblast Tbilisi zasažená povodněmi. | foto: Reuters

TBILISI Lev, anebo tygr, který uprchl z tbiliské zoo během víkendových záplav, ve středu v centru gruzínské metropole napadl člověka a podle různících se zpráv jej vážně zranil, anebo zabil. Záplavy si podle předchozí bilance vyžádaly 19 obětí na životech.

„Lev se schovával ve skladu u plaveckého bazénu, který se nalézá nedaleko zoologické zahrady. Podle předběžných informací šelma napadla skladníka, když vstoupil dovnitř. Zraněný byl dopraven do nemocnice, zatímco zvláštní jednotky a policie se pokoušejí lva zneškodnit,“ uvedla agentura Interfax.

Pronásledovaná šelma

Naopak podle jiných zpráv šelma zabíjela. „Lev z tbiliské zoo zabil muže poblíž Náměstí hrdinů. Speciální jednotky šelmu pronásledují,“ řekla AFP mluvčí ministerstva vnitra. Agentura TASS, rovněž s odvoláním na ministerstvo vnitra, označila šelmu za tygra a dodala, že napadený muž utrpěným zraněním podlehl. Speciální zásahová jednotka zvíře údajně zranila. Na místo prý dorazilo vedení ministerstva a tbiliský starosta.

Zprávy o útěku šelem ze zoologické zahrady, těžce postižené řáděním přírodních živlů, se objevily hned po záplavách, avšak mezitím se podařilo část zvířat zastřelit či uspat, další pak byly nalezeny mrtvé. V prostoru záplav v centru Tbilisi mezitím záchranáři našli devatenáct mrtvých těl. Sedmnáct obětí záplav bylo identifikováno, šest lidí se zatím pohřešuje.

Odhady škod

Podle prohlášení gruzínského vicepremiéra Kachy Kaladzeho dosahují hmotné škody 45 milionů dolarů (více než miliarda korun). Při záplavách uhynula víc než polovina zvířat chovaných v tbiliské zoo, na vyvýšených místech přežili leopardi, jeleni, zebry, nosorožec, tapír a další zvěř. Mimo areál zahrady se podařilo nalézt a zachránit dva medvědy, dva krokodýly, vlky, tučňáky, kance a několik vzácných opeřenců.

Čeští chovatelé na místě

Na místě kolegům v Tbilisi pomáhá tým sedmi zkušených chovatelů z českých zoologických zahrad. Tbilisi podle kurátora Petra Velenského z pražské zoo na první pohled nevypadá příliš postiženě, i když dopravní situace zůstává obtížná. Sama zoo, která leží v rokli u říčky, je podle něj „prakticky zničena“.

„V údolí hladina vody dosáhla až desetimetrové výšky a zoologickou zahradou a blízkým okolím se prohnala vlna kamení, suti, bahna, klacků a spadaných stromů, která poničila vše, co jí stálo v cestě,“ řekl Velenský v úterý ČTK.

ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?