Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kyjevem prošel pochod hrdosti LGBT+, bylo to poprvé od ruské invaze

Svět

  18:45
Několik stovek Ukrajinců včetně vojáků se dnes shromáždilo v centru Kyjeva na pochodu hrdosti homosexuálů a dalších sexuálních menšin, který se v ukrajinské metropoli konal poprvé od ruské invaze a tedy začátku války v roce 2022. Účastníci volali po posílení práv lidí ve stejnopohlavních párech, skandovali ale také hesla na podporu obrany před ruskou agresí, informují světová média.

Podle agentury AP akce neměla oslavnou atmosféru manifestací známých jako „pride“ v mírových podmínkách. Provázel ji silný déšť a také přísná bezpečnostní opatření související nejen s válkou, ale i s demonstrací ukrajinských nacionalistů, kteří si neodpustili homofobní projevy.

Na shromáždění za práva LGBT+ menšin přišlo asi 500 lidí, uvedla agentura AFP. „Navzdory útokům nesmíme váhat a musíme se přijít ukázat,“ řekla 27letá Dina. Situaci srovnávala s Ruskem, které válku proti Ukrajině vede od února 2022. „Jsem šťastná, že žiju v zemi, kde můžu jít i na Gay Pride,“ řekla.

Ani na Ukrajině ovšem někteří gayové a lesby nejsou se svými právy zcela spokojení. Aktivisté po státu požadují reformu, která by lidem ve stejnopohlavních partnerstvích umožnila rozhodovat o léčbě zraněných vojáků a pochovávat válečné oběti, píše AP. Výzvy přichází v době, kdy v sociálně konzervativní ukrajinské společnosti podle některých pozorovatelů pohled na věc mění právě služba lidí z těchto menšin v ozbrojených silách.

„Jsme obyčejní lidé, kteří bojují stejným způsobem, jako všichni ostatní, ale jsou nám odepírána práva, která mají jiní lidé,“ řekl voják Dmitrij Pavlov. Jiný voják, který se zúčastnil protidemonstrace, oponoval, že v čase války by se do veřejného prostoru neměla vnášet polarizující témata.

Demonstranti na obou stranách pak dnešní akce využili k tomu, aby po zahraničních partnerech Ukrajiny žádali další vojenskou pomoc. „Vyzbrojte Ukrajinu hned!“ skandovali lidé na shromážděních v centru Kyjeva.

Autoři: ,