Pondělí 6. dubna 2020svátek má Vendula 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lhal Trumpův exporadce FBI? Flynn při výslechu řekl, že s Rusy o sankcích nemluvil

Trumpův tým nejbližších nevydržel ani měsíc. Zleva: Donald Trump, jeho šéf... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trumpův tým nejbližších nevydržel ani měsíc. Zleva: Donald Trump, jeho šéf... | foto: ČTK/AP

WASHINGTON/PRAHA Trumpův hlavní poradce pro národní bezpečnost, který ve funkci vydržel méně než měsíc, řekl FBI, že s Rusy o zrušení sankcí nemluvil. Napsal to ve čtvrtek večer deník Washington Post. To však odporuje zprávám o zachyceném telefonním hovoru, které z tajných služeb unikly.

Michael Flynn, generál ve výslužbě, se musel dostavit na FBI pouhé čtyři dny po inauguraci Donalda Trumpa. Agentům Federálního úřadu pro vyšetřování 24. ledna řekl, že s ruským velvyslancem a dalšími představiteli Putinova režimu o možném zrušení sankcí nemluvil.

Tohle tvrzení staví Flynna do potenciálně nebezpečné situace. Lhát FBI je v USA trestným činem.

16.února 2017 v 22:47, příspěvek archivován: 17.února 2017 v 09:10

Looks like someone's at risk of being prosecuted for violating 18 USC § 1001, which makes it a crime to lie to FBI https://t.co/PnWPIX0Cf3

Několik představitelů justice ale Washington Post řeklo, že není jasné, zda prokurátor bude chtít Flynna obžalovat. Důvodem je, že slovo sankce se může vysvětlovat mnoha způsoby. Exporadce se také hájí tím, že si celý rozhovor přesně nepamatuje. Flynn odmítl svůj výslech komentovat, stejně tak se nechtěl vyjádřit FBI.

Tříhvězdičkový generál ve výslužbě Michael Flynn.
MIchael Flynn skončil jako Trumpův poradce pro národní bezpečnost po pouhých 24...

Flynn mluvil v prosinci s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Telefonát zachytily tajné služby a předaly ho FBI, sdělily Bloomberg dva vysoce postavené zdroje. Flynn pak telefonát zamlčel před Trumpovým štábem. Kvůli tomu v pondělí rezignoval.

Styky Trumpova týmu s Ruskem šetří FBI a několik tajných služeb. Kvůli rozsáhlosti vyšetřování bude potřeba koordinace mezi jednotlivým agenturami, řekly Bloomberg čtyři zdroje, které kvůli citlivosti tématu nechtěly být jmenovány.

Zároveň probíhá hledání Flynnova nástupce do pozice hlavního bezpečnostního poradce. Jeden ze tří kandidátů, penzionovaný viceadmirál Robert Harward, už ale nabídku odmítl, jak informoval i server Lidovky.cz.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...