Středa 5. října 2022, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Policie zatkla Libanonce, jenž přepadl banku, aby si vybral své úspory

Svět

  14:31aktualizováno  18:11
Ozbrojený Libanonec, jenž vtrhl do bejrútské Federální banky a vzal šest zaměstnanců jako rukojmí, vyšel z budovy a byl zatčen. Nikdo nebyl zraněn. Muž chtěl vybrat své dolarové úspory. Má údajně v bance 200 tisíc dolarů, tedy 4,7 milionu korun.

Když odcházel z banky v doprovodu bezpečnostních složek, zvedl ozbrojenec ruce na pozdrav, uvádí libanonský Červený kříž. Ven vyšel po přibližně šesti hodinách.

Muž vpadl ve čtvrtek do banky v rušné čtvrti Hamra. Kromě zbraně měl i kanystr s benzinem a pohrozil, že založí oheň, pokud nedostane své peníze.

Místní média uvádí, že útočník propustil rukojmí, když mu banka slíbila, že mu vyplatí část z úspor. Podle mezinárodních agentur má muž na svých účtech 200 000 dolarů (zhruba pět milionů korun), které ale nemůže vybrat kvůli omezením, jež platí v zemi. Uvedl, že potřebuje 2000 dolarů na léčbu svého otce.

Libanon prožívá nejhorší hospodářskou krizi moderní historie. Tamní banky v roce 2019 zavedly přísná omezení na výplatu peněz z kont v zahraničních měnách a připravily tím mnoho Libanonců o úspory. Tři čtvrtiny Libanonců se potýkají s chudobou, kurz domácí libry proti dolaru spadl o 90 procent.

U banky, kde se nacházel útočník s rukojmími, se shromáždila skupina lidí. Někteří z nich označovali muže za hrdinu a nabízeli mu pomoc. „Pryč s nadvládou bank,“ skandovali lidé ve skupině.

Zoufalství Libanonců s nedobytnými konty se projevilo už v lednu, kdy se majiteli kavárny podařilo po přepadení banky na východě Libanonu vyzvednout si 50 tisíc zadržených dolarů.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mohlo by vás zajímat