Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Libanonská vláda přehodnotila dvojí čas, na letní přejde ve středu

Hodiny na věži v Bejrútu (26. března 2023) foto: Profimedia.cz

V Libanonu už nebude platit letní a zimní čas zároveň. Místní vláda po vlně kritiky přehodnotila původní rozhodnutí, že přechod na letní čas odloží na 20. dubna. Ručičky hodin se tak o hodinu dopředu posunou ve středu. S odkazem na úřadujícího premiéra Nadžíba Mikátího to v pondělí uvedla agentura Reuters.
  10:19aktualizováno  15:02

Premiér letos výjimečně rozhodl, že zavedení letního času odloží až na 20. dubna, tedy na konec muslimského postního měsíce ramadánu. Muslimové v Libanonu by tak mohli večer přerušit každodenní půst o hodinu dříve než při letním čase.

Maronitská katolická církev, která má v zemi velký vliv a spadá pod ni řada organizací a škol, v sobotu oznámila, že navzdory rozhodnutí vlády přejde na letní čas. Výsledek v zemi vyvolal chaos, jelikož se země začala řídit dvěma různými časy.

Nynější rozhodnutí vlády odklad přechodu na letní čas zrušit podle premiéra následovalo po „klidné diskusi“. Mikátí zároveň řekl, že stát na přenastavení svých operací bude potřebovat 48 hodin.

Mikátí čelil námitkám i zevnitř kabinetu. Země je už pět měsíců bez prezidenta a vleklá finanční krize zastavila činnost většiny veřejných institucí. „Řekněme si to jasně. Problémem není zimní nebo letní čas... Problémem je spíše vakuum na nejvyšším postu v republice,“ uvedl v pondělí podle Reuters Mikátí.

„Libanon není ostrov,“ uvedla televizní stanice LBCI, která neuposlechnutí vládního nařízení zdůvodnila tím, že by poškodilo její práci.

Naopak národní letecká společnost Middle East Airlines uvedla, že její hodiny a zařízení se budou i nadále řídit zimním časem, ale že pozmění časy letů tak, aby byly v souladu s mezinárodními rozpisy.

Vládní nařízení ještě více prohloubilo rozpory v zemi, kde v roce 1975 propukla občanská válka mezi křesťanskými a muslimskými frakcemi a od jejího konce v roce 1990 se v tamním parlamentu křesla přidělují podle náboženské příslušnosti.

Libanon v současnosti rovněž sužuje narůstající ekonomická krize, která uvrhla tři čtvrtiny obyvatel, mezi nimiž je milion syrských uprchlíků, do chudoby, zatímco růst inflace pokračuje. Země navíc od října loňského roku nemá prezidenta a vláda je pouze dočasná s omezenými funkcemi.

V Bejrútu se kvůli ekonomické situaci v sobotu konaly demonstrace při nichž policie použila slzný plyn.

Kdyby se zrušil letní čas, v Česku by například v červenci bylo světlo už po třetí hodině ranní a tma po osmé hodině večerní. Bylo by pak podle vás nutné zavést místo letního času letní pracovní dobu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ne.189
Ano.42
Autoři: ,

Prodej stavebního pozemku 627m2
Prodej stavebního pozemku 627m2

Hartavská, Hrádek nad Nisou - Loučná, okres Liberec
2 350 000 Kč