Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Dva roky bez prezidenta v Libanonu skončily. Zvolen byl kontroverzní Michel Aún

Svět

  16:03
BEJRÚT - Novým libanonským prezidentem se po vleklých politických sporech stal bývalý armádní velitel Michel Aún. Hlasování se konalo v parlamentu za přísných bezpečnostních opatření a hned po něm složil Aún přísahu. Země byla bez hlavy státu od května 2014. Zisk prezidentského křesla pro Aúna je součástí politické dohody, která počítá s jmenováním sunnitského vůdce Saada Harírího premiérem, uvedla agentura Reuters.

Nově zvolený libanonský prezident Michel Aún. foto: Aziz TaherReuters

Ve svém prvním projevu po zvolení nový prezident slíbil bojovat s terorismem a zabránit tomu, aby regionální konflikty zasáhly i Libanon. Na mysli měl zejména současné konflikty v sousední Sýrii a v Iráku. Jeho vláda prý bude čelit terorismu „i preventivními kroky“, dokud ho zcela nevykoření.

Jakékoli řešení války v Sýrii podle něj musí zahrnovat i návrat syrských uprchlíků, kteří se teď nacházejí v Libanonu. Podle libanonských představitelů jich v zemi žije na 1,5 milionu. „Syrské tábory v Libanonu se nesmějí změnit v úkryty radikálů,“ dodal Aún.

Pondělní zčásti chaotické hlasování se uskutečnilo v několika kolech. V prvním kole Aún získal 84 hlasů od 127 přítomných poslanců, což bylo o dva méně, než potřeboval k vítězství. V dalších kolech pak bylo odevzdáno více hlasovacích lístků, než bylo v sále zákonodárců.

Libanon chce omezit příliv uprchlíků ze Sýrie, zavede pro ně víza

Aúnovi v následujících kolech hlasování stačila už jen podpora 65 poslanců, nakonec získal 83 hlasů. Jednaosmdesátiletý generál je křesťan, ale jeho kandidaturu podpořilo v Libanonu vlivné radikální šíitské hnutí Hizballáh. Prezidentský mandát je v Libanonu šestiletý.

Po vítězné volbě propukl v parlamentu bouřlivý aplaus. Jásat začali také Aúnovi stoupenci po celé zemi, kteří dění v parlamentu sledovali na velkoplošných obrazovkách v ulicích. V metropoli Bejrútu byla slyšet krátká oslavná palba. Aúnovo zvolení mnozí považují za jasné vítězství proíránské kliky na Blízkém východě s tím, že posílen z tohoto kroku vyjde jak Hizballáh, tak i jeho velký spojenec syrský prezident Bašár Asad, uvedla agentura AP.

Podobná patová situace, která byla v Libanonu přes dva roky, v zemi nastala i v roce 2007. I tehdy se výběr prezidenta protáhl a jeho povinnosti dočasně plnila vláda. Podle libanonských zvyklostí dělení hlavních funkcí mezi šíity, sunnity a křesťany má být prezidentem maronitský křesťan, premiérem sunnitský muslim a šéfem parlamentu šíita.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!