Pondělí 26. července 2021, svátek má Anna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Z Libanonu bylo na území Izraele vypáleno několik protitankových střel, ten palbu opětoval

Libanon vypálil několik protitankových střel na území Izraele. foto: Reuters

BEJRÚT - Z Libanonu bylo v neděli na území Izraele vypáleno několik protitankových střel, oznámila izraelská armáda. Vojáci podle ní na palbu odpověděli, střely mířily na vojenskou základnu a armádní vozy. Libanonské radikální šíitské hnutí Hizballáh pak oznámilo, že zničilo u hranic izraelské vojenské vozidlo a "zabilo či zranilo" osoby, které v něm cestovaly. Izraelci ale žádné oběti nepotvrdili. Kvůli incidentům z posledních dnů se zvýšilo napětí mezi Izraelem a Hizballáhem a židovský stát se nyní obává případného útoku.
  16:25aktualizováno  21:28

Krátce před oznámením Izraele informovala naopak libanonská armáda o jiném incidentu. Izraelský bezpilotní letoun, který narušil libanonský vzdušný prostor, podle ní shodil zápalný materiál, který způsobil malý požár lesa na hranici mezi oběma zeměmi. Plameny uhasili místní obyvatelé. Izraelská armáda potvrdila, že provádí určité „aktivity“ v severním Izraeli, které vedly ke vzniku požáru, povahu těchto aktivit však odmítla komentovat, napsal izraelský list The Times of Israel.

Libanonský premiér Saad Harírí v souvislosti s přestřelkami telefonoval americkému ministrovi zahraničí Mikeu Pompeovi a rovněž poradcům francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Francii a Spojené státy požádal, aby zastavily násilnosti na hranicích, uvedl libanonský deník Daily Star.

Spojené státy v neděli vyjádřily obavy z narůstajícího napětí na izraelsko-libanonské hranici. Americká diplomacie ale nadále podporuje právo Izraele na obranu. V podobné duchu se na twitteru vyjádřil i blízkovýchodní zmocněnec USA Jason Greenblatt. „Z Libanonu byly na Izrael vypáleny rakety. Írán má v Libanonu a Gaze stoupence, kteří Izraeli škodí, podrývají šance na mír a ohrožují lepší budoucnost pro Palestince. Spojené státy stojí po boku Izraele a plně podporují jeho právo bránit se proti všem útokům,“ napsal Greenblatt.

Podle televize Al-Manár, která je blízká Hizballáhu, izraelská armáda vypálila také několik střel směrem ke kopcům u vesnice Kfar Šúbá. Ta leží vedle sporného pohraničního území takzvaných farem Šibáa.

Izrael kontroluje farmy Šibáa na sporném území mezi Libanonem, Sýrií a Izraelem spolu s Golanskými výšinami od roku 1967. Farmy Šibáa (též Har Dov) se rozkládají v masivu Hermon na necelých 30 čtverečních kilometrech a jsou důležitou oblastí z hlediska vodních zdrojů. OSN považuje farmy za součást Golanských výšin, Libanon je ale nárokuje jako své území.

Situace v oblasti se vyostřila před pár dny, když dvojice údajně izraelských bezpilotních letounů dopadla na jižní předměstí Bejrútu. Libanonský Hizballáh to označil za izraelskou agresi a dodal, že drony nesly trhaviny. Zároveň pohrozil odvetou. Izrael už dříve odmítl incident i tvrzení Libanonu o původu bezpilotních letounů komentovat. Libanonská armáda i vláda incidenty označily za narušení svrchovanosti Libanonu a zdůraznily, že Libanon má právo se v takových případech bránit.

Vůdce skupiny Hasan Nasralláh už minulý víkend řekl, že Hizballáh připraví odvetnou akci, ale že s ní nebude spěchat. Jeho zástupce Naím Kásim pak uvedl, že odveta bude, ale že není pravděpodobné, že by došlo na novou válku.

Izrael následně vyslal na sever země k hranici s Libanonem vojenské posily a po posledních incidentech vyzval obyvatele v oblasti, aby raději zůstávali doma. Otevřeny byly rovněž veřejné kryty.

Naposledy vypukl otevřený konflikt mezi Izraelem a libanonským radikálním šíitským hnutím Hizballáh v roce 2006, když komando bojovníků Hizballáhu přešlo hranici a uneslo z izraelského území dva izraelské vojáky. Následný měsíc trvající takzvaná letní válka stála život asi 1200 Libanonců a 160 Izraelců.

Autor: