Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Téměř 60 tisíc Libanonců už podepsalo petici, ve které požadují mandát Francie nad Libanonem

Zranění po výbuchu v Bejrútu. foto: Hussein MallaČTK

Bejrút - Téměř 60 000 Libanonců se už podepsalo pod petici požadující, aby Francie coby bývalá koloniální mocnost po příštích deset let převzala mandát nad Libanonem.
  18:17

Petici podporují lidé, kteří nevěří, že je možné dosáhnout jakýmkoli jiným způsobem změnu vedení státu. Jejich trpělivost vyčerpal úterní výbuch v bejrútském přístavu, který nepřežilo přes 150 osob a při kterém se na 5000 lidí zranilo.

Petice vznikla hned po explozi. Při čtvrteční návštěvě Bejrútu se k ní vyjádřil francouzský prezident Emmanuel Macron, který vyloučil, že by Francie převzala mandát nad Libanonem. Macron prohlásil, že pokud Libanonci chtějí změnu, musejí si ji vynutit sami politickými prostředky.

Čeští hasiči v Bejrútu prohledávají přístav, za nimi jedou bagry. Při misi se lehce pořezali dva psi kynologů

Mnozí Libanonci od loňského října protestovali proti vládě a chtěli, aby odešlo celé vedení země. Přičítají mu rozsáhlou korupci, která Libanon přivedla k hluboké ekonomické krizi. Teď, kdy se vyjasňují okolnosti ničivé exploze, nevěří, že státní instituce dospějí k pravdivému závěru.

Řada Libanonců si přeje mezinárodní vyšetření incidentu. Macron se vyslovil pro nezávislé vyšetřování a vyzval libanonskou vládu, aby urychleně provedla nezbytné reformy.

Libanon byl stejně jako Sýrie mandátním územím Společnosti národů pod správou Francie od roku 1920 a nezávislost vyhlásil roku 1941. Macron Libanonce požádal, aby po Francii nechtěli, aby Libanonu nyní upřela právo suverénního státu.

V Bejrútu se znovu proti vládě protestovalo ve čtvrtek v noci a bezpečnostní složky lidi rozehnaly slzným plynem. Další protest se plánuje na sobotu do bejrútského centra.

Autor: