Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Libérie kvůli ebole podnikne mimořádná opatření. V zemi platí stav nouze

Svět

  7:33
MONROVIA - Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová vyhlásila v noci na čtvrtek kvůli ebole v zemi mimořádný stav. Podle prezidentky rozsah epidemie představuje hrozbu pro bezpečnost státu, uvedla agentura Reuters. Pro ochranu životů a přežití státu je dle jejího názoru potřeba podniknout mimořádná opatření. Stav nouze platí 90 dní od 6. srpna.

Muž podává obyvatelům informace o příznacích nákazy ebolou. foto: Reuters

V Libérii již nemoc podle AP zabila nejméně 282 lidí. Podle pozorovatelů se krize v zemi prohlubuje, protože mnoho lidí nechává své nemocné příbuzné doma, místo aby je odvedli do izolovaných center.

ČTĚTE TAKÉ:

Epidemie viru ebola si v západní Africe podle pondělní zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) vyžádala již 826 obětí. Počet registrovaných pacientů se prý zvýšil na 1440. Epidemie nemoci vypukla v únoru v Guineji a hlavně kvůli čilým přeshraničním stykům místního obyvatelstva se rozšířila i do Sierry Leone a Libérie.

Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu žádný lék ani vakcína, takže úmrtnost na ni je vysoká. Vůbec poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 lidí. Polovina z nich zemřela.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...