11. listopadu 2005 9:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Libérii zřejmě povede žena

MONROVIA V čele Libérie zřejmě stane bývalá ministryně financí Ellen Johnsonová-Sirleafová, která z doposud sečtených téměř 90 procent hlasů získala přes 59 procent. V úterních volbách tak s největší pravděpodobností porazila svého soupeře, fotbalistu George Weaha.

Někdejší fotbalista, který zatím získal necelých 41 procent ze sečtených hlasů, tvrdí, že volby doprovázely podvody. Jeho stížností se nyní bude zabývat volební komise.

Mezinárodní pozorovatelé nicméně oznámili, že podle předběžných zjištění bylo hlasování čestné. Pět desítek pozorovatelů z Evropské unie se shodlo, že hlasování bylo dobře administrativně zvládnuté a konalo se klidně, průhledně a řádně. Minimální nesrovnalosti zaznamenal tým pozorovatelů z Carterova střediska v americké Atlantě. Nikdo však neregistroval žádný vážný problém.

Již ve středu Weah prohlásil, že volební pracovníci měli v úmyslu hlasovací schránky naplnit ve prospěch soupeřky. Tým Johnsonové-Sirleafové to kategoricky popřel. „Jsou to všechno lži. Říkají to, protože vědí, že zvítězíme,“ zdůraznila Jemima Caulcricková ze Strany jednoty, v jejímž čele je prezidentská kandidátka. „Prostě nechtějí, aby se v Africe stala žena prezidentkou.“
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!