Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Tuny uranu se našly, ulevilo se expertům. Zloději nechali barely v poušti

Ilustrační foto. foto: Profimedia.cz

Libyjská armáda oznámila, že nalezla barely s 2,5 tunami přírodního uranu. Že zmizel, ve středu náhodou zjistila Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Podle zástupce armády mohla sudy ukrást ozbrojená skupina z Čadu, jehož hranice leží nedaleko místa nálezu.
  14:36

„Barely se našly sotva pět kilometrů od místa, kde byly na jihu Libye uloženy,“ uvedl generál libyjské armády Chálid Mahdžúb. Na to, že se celkem deset barelů ztratilo, přitom teprve tento týden přišli inspektoři MAAE. A to při kontrole, která původně měla proběhnout už loni. Tehdy ji však odložili kvůli bezpečnostní situaci v regionu.

Nyní lidé libyjského polního maršála a velitele Libyjské národní armády Chalífy Haftara zveřejnili také video, v němž jeden z pracovníků barely hluboko v poušti jižní Libye přepočítává.

Forma uranového koncentrátu, v níž se ukradený uran nachází, podle MAAE „představuje nízké riziko radiace, ale vyžaduje opatrnou manipulaci“. „Uran by mohl nést radiologické riziko, stejně jako obavy o jadernou bezpečnost,“ dodali experti.

Agentura AP připomíná, že se přírodní uran nedá okamžitě použít na výrobu jaderné energie ani jaderných zbraní. Lidé s odpovídajícími znalostmi a zdroji by však z každé tuny uranu dokázali připravit 5,6 kilogramu materiálu na výrobu zbraní.

Vzhledem k tomu, že se základna s uranem nachází nedaleko hranic s Čadem, Mahdžúb přišel i s teorií, kdo za zvláštním zmizením barelů mohl stát. Míní totiž, že je ukradla některá z čadských ozbrojených skupin. A když zjistila, že v ukořistěných sudech nejsou zbraně ani munice, odvezla je do pouště a nechala je tam.

Libye měla v minulosti k dispozici zásoby chemických zbraní a radioaktivního materiálu. O bývalém diktátorovi Muammaru Kaddáfím bylo například známo, že měl zásoby vojenského plynu yperitu i uranového koncentrátu, který slouží jako základ k výrobě obohaceného uranu.

V Libyi panuje od pádu Kaddáfího v roce 2011 chaos. Podle plánu OSN se v zemi měly v prosinci 2021 uskutečnit volby, což se však nestalo. O moc v zemi léta bojují znesvářené administrativy podporované spřízněnými milicemi.

Malé množství ztraceného radioaktivního cesia-137, které po dotyku může způsobit vážné zdravotní problémy, pak nedávno vyvolalo velkou pátrací akci v Austrálii. Kapsle zmizela mezi městem Newman a přibližně 1 400 kilometrů vzdáleným Perthem. Převážela ji dodávka z dolu severně od Newmanu mezi 10. a 16. lednem.

Pátrací tým pak na konci ledna oznámil, že „doslova našel jehlu v kupce sena“. Australský úřad hasičských a záchranných služeb (DFES) tehdy uvedl, že kapsli nelze použít jako zbraň, ale mohla by způsobit radiační popáleniny a způsobit další zdravotní potíže, například rakovinu.

Autoři: ,