4. května 2019 12:33 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Libyjská stráž zadržela čluny se 161 uprchlíky. OSN jejich navracení kritizuje

Migranti na přeplněném člunu (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Migranti na přeplněném člunu (Ilustrační foto) | foto: Reuters

Libyjská pobřežní hlídka na moři zadržela dva čluny se 161 uprchlíky a vrátila je do Libye. O čtvrtečním incidentu v sobotu informoval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a libyjské námořnictvo. Čluny vypluly z města Chums, které leží asi 120 kilometrů východně od Tripolisu a kde je záchytné středisko pro uprchlíky.

Libyjské námořnictvo v sobotním prohlášení oznámilo, že na gumových plavidlech bylo 161 lidí a mezi nimi 15 žen a pět dětí. Zachycena byla 150 kilometrů od pobřeží.

V úterý námořnictvo do Chumsu vrátilo 96 uprchlíků, mezi nimiž byli hlavně muži ze Súdánu a Bangladéše.

Ze statistik OSN vyplývá, že letos libyjská stráž zadržela nebo zachránila na moři při 15 operacích 1287 uprchlíků.

OSN stejně jako humanitární organizace kritizují praxi navracení uprchlíků do Libye, která se od svržení diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011 potýká s chaosem. Uprchlíci jsou podle těchto úřadů často obětí svévole milicí a ocitají se ve vazbě. K nepřehledné situaci v Libyi v dubnu přispěla armáda maršála Chalífy Haftara, který dal příkaz k tažení na Tripolis. Neuznává tamní vládu, ale dosud působil na východě a jihu země.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!