Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Libyjský polní maršál Haftar nepodepsal mírovou dohodu o příměří a odjel z Moskvy. Vzal si čas na rozmyšlenou

V ruské metropoli se od pondělka konaly rozhovory, které měly zajistit detaily klidu zbraní v Libyi, zmítané konfliktem od roku 2011. foto: Reuters

Moskva - Libyjský polní maršál Chalífa Haftar si po neúspěšných rozhovorech o příměří vzal podle Moskvy dva dny na rozmyšlenou a v úterý ráno z Ruska odjel bez podpisu dohody. V ruské metropoli se za účasti ruských a tureckých diplomatů od pondělka konala jednání, která měla zajistit klid zbraní mezi mezinárodně uznávanou vládou Fáize Sarrádže sídlící v Tripolisu a Haftarovými jednotkami. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý Haftarovi jeho postup vyčetl a oznámil, že v případě pokračování bojů se Ankara nebude zdráhat zasáhnout.
  8:08aktualizováno  15:04

Haftarův odjezd bez podepsání dohody v úterý potvrdil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Všichni máme jeden cíl a vyzvali jsme strany (konfliktu) v Libyi, aby raději vyjednávaly, než aby se věci snažily řešit násilím,“ uvedl Lavrov. Šéf diplomacie zároveň ujistil, že Moskva bude společně s Ankarou dál usilovat o mírové řešení.

Rusko a Turecko zprostředkovaly mírové rozhovory, k nimž kromě Haftara přijel také Sarrádž. Osobně se nesetkali a jednali pouze s prostředníky. Haftar od loňska bojoval o Tripolis, ale od 12. ledna obě strany dodržovaly Ruskem a Tureckem navržený klid zbraní. V Moskvě se měly dohodnout detailní podmínky příměří.

Libyjský polní maršál Chalífa Haftar podle tiskové agentury TASS odjel z Moskvy...
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s libyjským premiérem Faízem Sarrádžem.

Před obnovením bojů varoval Erdogan, který Haftarovi pohrozil, že „mu dá lekci“, pokud na Sarrádžovu vládu znovu zaútočí. Prezident zároveň v projevu Haftara označil za pučistu. Agentura TASS v úterý s odvoláním na arabská média uvedla, že na jihu Tripolisu v úterý opět byla slyšet střelba, což by naznačovalo konec dočasného příměří.

Agentura Interfax v úterý však s odvoláním na ruské ministerstvo obrany uvedla, že Haftar byl s návrhem příměří spokojen a vzal si dva dny na rozmyšlenou, které využije k poradě se svými spojenci v Libyi.

Arabská redakce stanice Sky News naproti tomu oznámila, že Haftar měl řadu námitek. V nepřímých rozhovorech požadoval záruku, že LNA bude moci vstoupit do Tripolisu a že bude sestavena vláda národní jednoty, která musí získat důvěru parlamentu sídlícího ve východolibyjském Tobrúku. Dále požadoval mezinárodní dohled nad příměřím s vyloučením Turecka a stažení bojovníků, kteří do Libye přišli ze Sýrie a Turecka.

Polní maršál Haftar vyslyšel výzvu prezidentů Turecka a Ruska. V Libyi tak zavládlo příměří

O nesouhlasu Haftara s návrhem klidu zbraní informovala v úterý i televize Al-Arabíja. Polní maršál podle ní smlouvu nepodepíše, dokud všechny jeho požadavky nebudou zohledněny.

Sarrádž naopak požadoval, aby se Haftarova armáda stáhla na pozice, na nichž byla do loňského dubna, kdy LNA začala postupovat k Tripolisu. Sarrádž, který dohodu podepsal, si rovněž dělá nárok na funkci nejvyššího velitele libyjské armády.

Další příležitost ke smíření obou stran bude v neděli, kdy bude o Libyi jednat mezinárodní konference v Berlíně.

Autor: