Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé doma, divoká zvěř v ulicích. Snímky z celého světa ukazují, co umožnil koronavir

Jeleni sika v ulicích japonské města Nara | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeleni sika v ulicích japonské města Nara | foto: Twitter.com/okadennis

PRAHA Opice v Thajsku, jeleni v Japonsku, divočáci v Itálii. Zvířata se vrací do měst postižených karanténou. „Jakoby příroda zmáčkla tlačítko restart,“ komentují situaci lidé na sociálních sítích.

Svět se v dobách koronaviru mění. Lidé jsou zavření ve svých domovech, vycházejí minimálně. A příroda začala reagovat. Jakoby si zvířata ve světových metropolích vzala za příklad myš Rémy z animovaného filmu Ratatouille a přestěhovala se z venkova do měst.

V posledních dnech se na sociálních sítích začaly objevovat snímky divoké zvěře ve městech napříč celým světem - v Itálii, Japonsku, Thajsku i USA.

Zatímco nedaleko Paříže lidé spatřili v posledních dnech vlky, v jednom z italských měst se objevila celá rodinka divočáků. „Třetí den italské karantény: všechno je zavřené, všichni jsme doma a tak...Jsou v ulicích divoká prasata i s malýma!,“ napsal na sociální síť tumblr uživatel s přezdívkou taylorswifh.

Divočáci v italských ulicích.

Divočáci v italských ulicích.

Některé příspěvky se ale ukázaly být falešné. Před několika dny například na Twitteru získalo tisíce shlédnutí video s delfínem, který měl údajně připlout do benátského přístavu. „Tak čistou vodu Benátky neviděly dlouho. Objevují se i delfíni. Jakoby příroda stiskla tlačítko restart,“ napsal na Twitter uživatel Gianluca de Santis. Jak ale upozornil časopis National Geographic, tyto záběry  ve skutečnosti pochází z přístavu ve městě Cagliari na Sardinii, kde není přítomnost delfínů příliš neobvyklá.

Na sociálních sítích se objevují i fotografie labutí, které údajně nebyly v Benátkách léta. Podle místních však byly labutě vždy na okolních ostrovech Burano a Murano, což trošku kazí dalším uživatelům radost.  Odborníci také upozorňují, že voda v kanálech není čistější, ale jen méně rozvířená.

Volnost pohybu si ale rozhodně v posledních dnech užívají v japonském městě Nara jeleni sika. Ti sice běžně žijí v městských parcích a turisté jim mohou kupovat speciální sušenky, ale v období koronaviru vyrazili jeleni do ulic a promenádují se na parkovištích i na běžně rušných třídách.

V Thajsku již několik dní dochází k rabování. Nestojí za ním lidé, ale agresivní opice. K nájezdu na obchody došlo severně od Bangkoku ve městě Lopburi. Hladovějící makakové zvyklí na jídlo od turistů, zaplavili ulice a kradou prakticky vše, co není zamčené či přibité.

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

INTERAKTIVNÍ GRAF: Porovnejte, jak se koronavirus šíří v různých zemích

Porovnání čísel z celého světa v našem interaktivním grafu (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Statistik, jak se šíří pandemie nového koronaviru, existují spousty. Někdy je ale těžké dát různá čísla do kontextu....

Premium

Milostná zápletka mladých lidí. Ústřední dvojice tuší, proč je Slunečná hitem

Eva Burešová a Marek Lambora v seriálu Slunečná (2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V lednu vstoupil na televizní obrazovky seriál Slunečná a od té chvíle si získal velké množství fanoušků. Nemalou...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROJEKTANT DOPRAVNÍCH STAVEB – BRNO

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč