Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé hledali své blízké, ale ti byli mrtví, popisují svědci nehodu vlaku

Svět

  12:54
MADRID/PRAHA - Bylo to jako Dantovo peklo. Tak popsali svědci havárii španělského rychlíku, který ve středu vykolejil nedaleko města Santiago de Compostela. Při nehodě zemřelo nejméně 80 lidí, dalších 130 je zraněno.

Při havárii vlaku ve Španělsku zahynuly desítky lidí. foto: ČTK

"Viděla jsem ženu. Neměla jedno chodidlo. Přesto neplakala, ani nekřičela. Když ji odnášeli záchranáři, pořád se dívala upřeně před sebe, byla v šoku," uvedla pro BBC Lidia Cannonová, která se v době nehody nacházela nedaleko.

"Mluvila jsem s jedním mužem. Řekl mi, že ve vlaku byl 20 minut, a dostal ven jiného muže. Ten se pořád ptal po své ženě. Jenže ta byla uvnitř vlaku, mrtvá," vylíčila Cannonová. Viděla i chlapce, který se chtěl dostat ke své přítelkyni, ale pomoci už jí nemohl.

Ihned po nehodě se k místu začali sbíhat místní a snažili se pomoct zraněným. Pomocí kamenů a železných předmětů začali rozbíjet okna a vyprošťovat ven lidi uvězněné ve vagonech, z nichž se nedalo dostat zdeformovanými dveřmi. Záchranáři sice místní lidi nepouštěli k hořící části vlaku, avšak jinde jim jejich spolupráce pomohla. "Vysvobodili jsme oknem dva muže, kteří cestovali z Valladolidu," řekl listu La Voz de Galicia José Luis, který bydlí necelý kilometr od místa nehody.

ČTĚTE TAKÉ:

V jednom z vagónů uvízl i Ricardo Montesco. "Všechno se to stalo hrozně rychle. Spoustu lidí to rozmáčklo. Snažil jsem se protáhnout ven, když jsem si uvědomil, že vlak hoří," popsal španělskému rádiu Cadena Ser. "Všude kolem jsem viděl mrtvé," dodal.

Některé budovy na předměstí Santiaga de Compostela stojí pouhé desítky metrů od železničního oblouku, v nemž vykolejila souprava jedoucí rychlostí okolo 180 kilometrů za hodinu. "Viděla jsem, jak se blíží ohromné torpédo prachu a hluku. Myslela jsem, že proti mně jede vlak a začala jsem utíkat," řekla deníku El País obyvatelka domu nedaleko trati María.

Na místě zemřelo 73 lidí, další podlehli zraněním při převozu do nemocnice. Bilance ale zřejmě ještě není konečná. Galicijský regionální šéf Alberto Nuňez Feijoo vyhlásil dnes v reakci na tragédii sedmidenní smutek.

Podle prvních hypotéz vyšetřovatelů příčinou neštěstí zřejmě bylo více než dvojnásobné překročení povolené rychlosti v ostré zatáčce u města Santiago de Compostela. Španělské ministerstvo vnitra vyloučilo, že by šlo o teroristický útok či sabotáž. Podle české ambasády v Madridu nejsou mezi dosud známými oběťmi žádní Češi. Totožnost ani národnost všech obětí ovšem zatím nebyla zveřejněna, identifikace stále probíhají. Nikdo z Čechů se zatím na ambasádu neobrátil s tím, že by ve vlaku cestoval jeho blízký.

Autor: