23. července 2019 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé na Facebooku plánují hon na lochnesku. Záchranáři ale varují před nástrahami jezera

Jak by mohla vypadat lochnesská příšera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak by mohla vypadat lochnesská příšera | foto: Shutterstock

Londýn/Praha Podle facebookové události to vypadá, že 21. srpna hodlají tisíce lidí vyrazit ke skotskému jezeru Loch Ness a uspořádat hon na lochneskou příšeru. Pořadatel události, Američan Bryan Richards se inspiroval obdobnou akcí, která se má odehrát 20. září v americké Oblasti 51.

Svou účast na události Storm Loch Ness, Nessie can’t hide from us all potvrdilo přes 18 tisíc lidí. Dalších 39 tisíc to „zajímá“.

Všimla si toho i Royal National Lifeboat Institution, píše BBC. „Bez účasti americké armády to vypadá Loch Ness trochu méně hazardněji než davový nájezd na Oblast 51. Máme tady ovšem nástrahy,“ řekla mluvčí záchranářů z jezera Loch Ness.

Kupříkladu kapacita 85 záchranářských člunů by ani zdaleka nevystačila pro všechny účastníky této akce. Voda v jezeře je studená, průměrná teplota je i v létě okolo 6 °C. Studená voda může způsobit šok a podchlazení. Jezero sahá do hloubky bezmála 230 metrů. To je dvaapůkrát víc, než měří věž Westministerského paláce známá jako Big Ben, upozorňují na Facebooku záchranáři.

Opatrní by měli být lidé i proto, že podmínky se mohou kvůli počasí změnit z minuty na minutu. Na jezeře byly zaznamenány i vlny 4 metry vysoké. Jezero je sladkovodní, tím pádem voda méně nadnáší než ta mořská. Což může být problém v případě, že by někdo spadl do vody pokoušel se plavat. 

jabKamila Jablonická

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz