Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Lidé padali z únikového schodiště. Na Loveparade zemřelo 19 lidí

Svět

  9:27aktualizováno  19:47
DUISBURG - V sobotní tlačenici na technoparty Loveparade v německém Duisburgu zahynulo 19 lidí, 342 jich bylo zraněno. Mezi mrtvými bylo jedenáct žen a osm mužů ve věku 18 až 38 let. Jedenáct obětí pocházelo podle policejních zdrojů z Německa, další z Nizozemska, Austrálie, Španělska, Itálie, Bosny a Číny.

Květiny na památku zemřelých při Loveparade v německém Duisburgu foto: Reuters

Česká diplomacie nemá informace o případných obětech z Česka. Němečtí politici požadují důsledné prošetření tragédie.

Obětem bylo mezi 20 a 40 lety, uvedl dnes ředitel policie v Duisburgu Detlef von Schmeling. Podotkl také, že všechny oběti zahynuly na rampě vedoucí do areálu Loveparade. Vyvrátil tak předchozí spekulace o tom, že lidé umírali v tunelu, jímž vedla přístupová cesta na technoparty.

Hrůzná svědectví

Hromadnou paniku, která odpolední tragédii zapříčinila, vyvolal podle policie pád lidí z uzavřeného únikového schodiště do davu. Ten předtím ucpal přístupový tunel před prostranstvím, kde se akce konala.

Zástupci města a technoparty se dnes před novináři bránili dohadům, že prostranství vyhrazené pro Loveparade nebylo dost velké na to, aby pojalo očekávaný počet účastníků slavnosti. "Předem jsme s pořadatelem a všemi zúčastněnými partnery vypracovali odůvodněný bezpečnostní koncept," napsal starosta Duisburgu Adolf Sauerland na webu města.

Podle šéfa krizového štábu mělo prostranství pro technoparty kapacitu až 300 000 lidí a nikdy během soboty nebylo naplněno. Schmeling odmítl, že by se slavnosti účastnilo 1,4 milionu lidí, jak uváděli organizátoři.

Místo nebylo plně obsazeno

"Měli jsme vrtulníky nad místem akce a místo nebylo nikdy plně obsazeno.

Jediné ověřené číslo, které vám ale mohu říci, je počet lidí, kteří přijeli vlakem mezi 9:00 a 14:00 hodinou, což byla drtivá většina návštěvníků. Bylo to 105 000 lidí," prohlásil před novináři.

Nedbalou přípravu ale vytkly organizátorům dle DPA i policejní odbory.

I po masakru technoparty ještě několik hodin pokračovala. Mělo se tak zabránit dalšímu chaosu mezi stovkami tisíc účastníků. Poslední návštěvníci už místo konání letošní Loveparade, bývalé nákladové nádraží v Duisburgu, opustili, když dunění techna utichlo krátce po půlnoci.

Výzva čtenářům

Účastnili jste se letošní Loveparade v Duisburgu? Pošlete nám své dojmy z tohoto tragického festivalu na e-mail internet@lidovky.cz.

První truchlící

Ještě dnes nad ránem policisté hlídali zatarasené místo neštěstí, které po půlnoci opustilo několik pohřebních vozů. Během noci přicházeli k tunelu první truchlící. Podle agentury DPA zapálil jeden muž u vjezdu do tunelu svíčku, žena vedle něj se rozplakala.

Lidé nosí květiny k místu tragédie

Přeplněné bylo po skončení technoparty na duisburském hlavním nádraží, ale další incidenty už se nestaly.

Poté, co davy návštěvníků odpoledne uvízly v tunelu, pokusili se někteří dostat na prostranství oklikou úzkým a navíc uzavřeným schodištěm. Další vyšplhali na konstrukci, na níž byla umístěna aparatura. Někteří se však zřítili do davu, čímž vyvolali paniku, uvedl policejní mluvčí.

Loveparade

Technoparty vznikla v roce 1989 v Berlíně, od roku 2007 se akce ujala města v Porúří s tím, že se v pořadatelství budou střídat. Po Essenu a Dortmundu bylo v roce 2009 na řadě město Bochum, kvůli stavebním úpravám ve městě se však akce nakonec nekonala.

Mnozí se zřejmě pokusili dostat do areálu vyšplháním plotu, ale spadli, doplnil v rozhovoru pro televizi ARD šéf záchranářů Wolfgang Rabe.

Podobně souběh událostí viděli i svědkové z řad návštěvníků. "V určitou chvíli zástup lidí uvázl, pravděpodobně proto, že vepředu bylo všechno uzavřeno, a my jsme viděli, že první lidé už leželi na zemi," řekl Udo Sandhöfer televizní stanici n-tv. "Další šplhali po stěnách a snažili se nějak dostat na prostranství oklikou, a lidé v davu, kteří postupovali dál, jednoduše šlapali po těch, kteří leželi na zemi," dodal účastník technoparty.

Čtěte také

"Dlužíme (obětem a pozůstalým) podrobné vyšetření události a případných organizátorských nedostaků," reagovali na tragédii němečtí Zelení. "Chyby v organizaci takové masové akce se nesmí opakovat," uvedli v prohlášení. Už v sobotu požadoval důkladné prošetření případu německý prezident Christian Wulff.

Radnice Duisburgu se k tragédii vyjádří dnes v poledne. Hlavní organizátor celoročního projektu Ruhr.2010, v jehož rámci se Loveparade konala, už ale prohlásil, že cítí částečnou odpovědnost za neštěstí.

"Zcela jasně se také cítím odpovědný, ale pouze v morálním smyslu," řekl Fritz Pleitgen. Loveparade prý projekt Ruhr.2010 přijal jako "vyzkoušený formát", který se vhodně zapojí do akcí v rámci udělení titulu evropského města kultury celému Porúří. "Ani finančně, ani organizátorsky jsme se ale na Loveparade nepodíleli," zdůraznil Pleitgen.

Tragický festival Loveparade v německém Duisburgu

Duisburské úřady se staly terčem kritiky kvůli tomu, že k prostranství zpřístupnily pouze jednu cestu. Starosta Duisburgu Adolf Sauerland přijatá opatření hájil. "Předem jsme s pořadatelem a všemi zúčastněnými partnery vypracovali odůvodněný bezpečnostní koncept," napsal starosta na internetových stránkách města.

Staré nákladové nádraží, na němž se akce konala, v sobotu nebylo zcela zaplněno. Organizátoři a město uváděli, že technoparty navštívilo 1,4 milionu lidí, ale policie jejich odhad označila za přehnaný a hovořila řádově o statisících.

Většině účastníků akce bylo podle agentury Reuters mezi 18 a 25 lety. Podle ředitele tiskového odboru ministerstva zahraničí Jiřího Beneše v sobotu mezi oběťmi nebyli hlášeni žádní Češi.

Místní média informovala, že se v porúrském městě dočasně zhroutila mobilní telefonní síť, takže vyděšení rodiče se nemohli dovolat svým dětem, které se technoparty účastnily.

"Tito mladí lidé šli na party, a místo toho je potkala smrt a zranění. Jsem rozměrem utrpení a bolesti zděšená a zarmoucená," prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová podle Reuters.

Festival Loveparade

  • 1989 – DJ Dr. Motte (Matthias Roeingh) zakládá technoparty. Zhruba 150 fanoušků technohudby se zúčastnilo první Loveparade v Berlíně na třídě Kurfürstendamm pod heslem "Radost, přátelé, palačinky" (Friede, Freude, Eierkuchen).
  • 1996 – Na 750 000 tanečníků přišlo na Loveparade pořádné na berlínské třídě 17. července. Přesun byl nutný, třída Kurfürstendamm byla pro takový počet příliš úzká.
  • 1999 – Rekordní počet účastníků 1,5 milionu.
  • 2000 – Loveparade se nekoná jen v Berlíně, ale také ve Vídni, Tel Avivu a Leedsu.
  • 2006 – Loveparade s novým pořadatelem se vrací po dvou letech na scénu pod heslem Láska je zpět (The Love Is Back). Podle policie se jí tento rok zúčastnilo 500 000 lidí, organizátoři uváděli 1,2 milionu.
  • 2009 – Loni Lovparade odpadla. Pořadatelské město Bochum nenašlo vhodné místo.
  • 2011 – Příští rok se má technoparty přesunout do Gelsenkirchenu.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...