14. července 2016 11:13, aktualizováno  12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé se cítí obelhaní. Chci nové referendum o brexitu, říká kandidát labouristů

Velká Británie rozhodla. Odejde z Evropské unie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká Británie rozhodla. Odejde z Evropské unie. | foto: Reuters

LONDÝN Kandidát na šéfa britské opoziční Labouristické strany a bývalý stínový ministr práce Owen Smith žádá vypsání nového referenda o členství Spojeného království v Evropské unie. Smith v rozhovoru s listem Guardian prohlásil, že mnozí lidé, kteří hlasovali pro odchod, jsou přesvědčeni, že byli obelháni, a proto by měli dostat novou šanci svou chybu napravit.

„Znamená to druhé referendum, nebo parlamentní volby,“ řekl Smith s tím, že případná labouristická vláda by se měla k vypsání plebiscitu zavázat.

O vedení labouristů se vedle Smitha, který kandidaturu oznámil ve středu, uchází i někdejší stínová ministryně obchodu Angela Smithová. Ta jako první současného předsedu strany Jeremyho Corbyna vyzvala k souboji.

Corbynovi početní kritici se domnívají, že se současným předsedou nemají labouristé šanci ve volbách porazit konzervativce. Vyčítají předsedovi i nevýrazný postoj během kampaně před referendem o brexitu, proti kterému se Labouristická strana stavěla. Odpor mezi labouristickými poslanci a představiteli vůči Corbynovi je tak silný, že v případě jeho nového zvolení podle expertů hrozí straně rozkol.

Gove ve vládě nebude

Dosavadní britský ministr spravedlnosti Michael Gove, který byl po boku někdejšího starosty Londýna a nynějšího šéfa diplomacie Borise Johnsona jedním z hlavních představitelů kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie, nebude mít ve vládě Theresy Mayové žádnou kabinetní funkci.

O Goveově odchodu ještě před oficiálním oznámením informovaly s odvoláním na své zdroje televize ITV a Sky News.

Osud Govea média ostře sledovala, neboť Gove do poslední chvíle podporoval Johnsona. Poté však překvapivě oznámil vlastní kandidaturu na premiérský úřad, ačkoli ji do té doby odmítal. Johnson se nakonec rozhodl do souboje nevstoupit, což mnozí vysvětlují tím, že to byl následek Goveovy zrady.

Spolu s Govem se dnes Mayová rozloučila také s ministrem kultury, médií a sportu Johnem Whittingdalem a ministryní školství Nicky Morganovou. Morganová již na twitteru uvedla, že je zklamána, že nebude ve funkci pokračovat.

Vrátit trhům jistotu

Ještě donedávna šéf britské diplomacie a nyní nový britský ministr financí Philip Hammond je po černovém referendu rozhodnutý udělat všechno pro to, aby stabilizoval britskou ekonomiku. Řekl také, že chce poskytnout jistotu finančním trhům, které jsou znejistěné rozhodnutím voličů vystoupit z Evropské unie. V rozhovoru s BBC přitom ocenil práci britské centrální banky a odmítl nutnost zavést nouzový rozpočet. Ke svým plánům se ale přesněji nevyjádřil, zatím například neví, zda využije plán na snížení daní firmám, jak navrhoval jeho předchůdce George Osborne.

„Trhy potřebují signály jistoty, potřebují vědět, že učiníme vše nutné, abychom udrželi ekonomiku v běhu,“ řekl Hammond televizi ITV. V dalším rozhovoru s BBC pak ocenil práci, kterou během nynější krize zastává guvernér centrální banky Mark Carney. „Myslím, že odvádí vynikající práci,“ řekl.

Členové Konzervativní strany aplaudují Therese Mayové (vlevo).
David Cameron bojoval v kampani za setrvání země v unii, jeho výzvy však...

O plánech svého úřadu ale Hammond odmítl hovořit. „Dnes ráno v televizi nebudu mluvit o tom, co se chystám učinit,“ řekl. „Hodlám se sejít s hlavními představiteli britského hospodářství, jako je například guvernér Bank of England, abychom zhodnotili situaci, které čelíme a která nás podle odhadů čeká, a abychom učinili během léta pečlivě zvážená rozhodnutí,“ dodal.

Podle Hammonda je zatím příliš brzy na to říct, zda ministerstvo financí bude pokračovat v záměru předchozího ministra Osbornea snížit firmám v Británii daň z příjmu na méně než 15 procent. Osborne na začátku července řekl, že tímto krokem chce zabránit odchodu investorů z Británie po červnovém referendu. Tento plán již jako špatný kritizoval například eurokomisař pro hospodářské a finanční otázky, daně a cla Pierre Moscovici.

ČTK