Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lidé si sami určí práci přesčas

Svět

  9:46
LUCEMBURK - Lidé v Česku budou i nadále pracovat maximálně 48 hodin týdně. Zaměstnanci se ale mohou rozhodnout, zda jsou ochotni pracovat přesčas. Na těchto pravidlech se dohodli ministři práce a sociálních věcí Evropské unie.

Zdravotní sestry (ilustrační snímek). foto: Lidové noviny

"Česká republika dohodu vítá, protože jí pomůže vyřešit svízelnou situaci ve zdravotnictví, kterou způsobují problémy s přesčasy," řekl po mnohahodinovém vyjednávání český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Směrnice o pracovní době vymezuje termín pracovní pohotovosti jako dobu, kterou například lékař stráví skutečně prací, a nikoliv třeba spánkem na služebně.

Unii tlačily k dohodě o nových pravidlech rozsudky Evropského soudního dvora, které ohrožují státní rozpočty. Lucemburský soud totiž s odvoláním na nynější evropskou legislativu dává za pravdu zdravotníkům, žalujícím nemocnice za to, že jim neproplácejí celou dobu pracovní pohotovosti jako vykonanou práci.

Pracovat se bude moci až 65 hodin
V "sedmadvacítce" bude nadále platit maximální týdenní pracovní doba 48 hodin, nicméně zaměstnanci se budou moci dobrovolně a za přesně stanovených podmínek rozhodnout, zda jsou ochotni pracovat přesčas.

Poté mohou pracovat až 60 hodin nebo 65 hodin týdně v případě, že se jako pracovní doba započítává i pohotovost. "Bez toho by se v některých odvětvích nešlo zcela obejít bez výrazného zvýšení mzdových nákladů," uvedl Nečas s tím, že jde právě o zdravotnictví.

V případě agenturami zprostředkovaných zaměstnanců, které si firmy na omezenou dobu "půjčují", má EU najít shodu v tom, odkdy mají mít tito pracovníci stejné podmínky jako běžní zaměstnanci firmy, například nárok na dovolenou.

V České republice platí, že mají na stejné podmínky nárok od prvního dne. V praxi to například znamená, že pokud nastoupí do firmy a měli by brát méně peněz než její "plnohodnotní" zaměstnanci, musí jim agentura rozdíl doplatit. Této legislativě, jíž se EU zabývá několik posledních let, musí ještě dát "zelenou" Evropský parlament.
Autor: