Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Svět

Lidé v Barmě se zapojují do květinových stávek. Uctívají tak památku nejméně 540 civilních obětí protestů

Demonstrace ve městě Mandalaj. foto: ČTK

Rangún - Odpůrci vojenské junty v Barmě v pátek znovu protestovali proti převratu ze začátku února a snaží se najít způsob, jak spolu komunikovat, když armáda omezila přístup na internet. Informuje o tom agentura Reuters. V uplynulých týdnech během armádních represí vůči protestujícím zemřelo nejméně 540 civilistů, více než 2600 lidí bylo zadrženo.
  12:35

Na internet se nově dá dostat jen prostřednictvím pevných linek, a tak se oponenti vojenské junty domlouvají prostřednictvím vysílaček nebo textových zpráv. Armáda zatím nevysvětlila, proč přístup k internetu omezila. Protestující na sociálních sítích upozorňovali na excesy, jichž se dopouštějí bezpečnostní síly, využívali je také k organizaci akcí odporu.

Při protestech proti vojenskému puči v Barmě zahynulo dalších pět lidí, počty obětí tak nadále rostou

Lidé po celé zemi se zapojili do takzvaných květinových stávek. Nechávají kytice, někdy s hesly namířenými proti juntě, na místech, odkud se aktivisté později zabití při policejních zásazích vydali na cestu, jež pro ně skončila smrtí. Květiny se tak objevují například na autobusových zastávkách, někde lavičky zcela zakryly květy a protestní hesla. Na jednom místě kdosi vyskládal z rudých růží a pampelišek nápis „Barma krvácí“.

Členové rodiny truchlí za Aunga Thana, který byl zabitý policijí v Rangúnu.
V Barmě v neděli pokračovaly akce odpůrců puče za účasti tisíců demonstrantů.

Čtyři lidé dnes utrpěli zranění, když policie začala střílet na účastníky protestu nedaleko města Mandalaj.

Barmská armáda zaútočila na území ovládané Kareny. Palbu odsoudilo několik západních zemí

Armáda se v Barmě na začátku února chopila moci, když civilní vůdkyně země Do Aun Schan Su Ťij a její Národní liga pro demokracii jasně opanovaly podzimní volby. Vedení armády výsledky označilo za zmanipulované a nechalo Su Ťij i řadu jejích stranických kolegů zatknout. Od té doby jsou v Barmě na denním pořádku demonstrace odpůrců převratu, proti nimž tvrdě zasahují pořádkové síly. Chaos v zemi posilují i potyčky mezi ozbrojenými silami a povstalci z řad etnických menšin. Nepokoje vypukly nejméně ve dvou regionech Barmy.

Právník Su Ťij ve čtvrtek informoval, že bývalá barmská vůdkyně čelí novému a doposud nejzávažnějšímu obvinění. Údajně porušila zákon o státním tajemství z koloniální éry, za což hrozí 14 let vězení.

Autor: