Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé v Náhorním Karabachu nadále umírají, i když bylo uzavřeno příměří

Poničené ulice v Náhorním Karabachu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poničené ulice v Náhorním Karabachu. | foto: AP Photo

Jerevan/Baku  Jerevan i Baku v pondělí ohlásily útoky nepřátelské strany, přestože v sobotu uzavřely nové příměří. Enkláva Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem oznámila v pondělí podle agentury Reuters dalších 19 mrtvých z řad vojáků, počet arménských armádních obětí tak od doby, kdy na konci září vypukly boje s Ázerbájdžánem, dosáhl 729.

Od září pak boje způsobily smrt více než 1000 lidí včetně civilistů a desítky tisíc lidí vyhnaly z domovů. Arménský prezident uvedl, že Turecko je ve skutečnosti další stranou konfliktu.

Novou dohodu o příměří uzavřely obě strany v sobotu poté, co dřívější ujednání o klidu zbraní z předchozího týdne nevedlo k přerušení bojů. Již v neděli se ale obě strany vzájemně obvinily z nových útoků.

Armáda neuznané Náhorně-karabašské republiky (Arcachu) v pondělí podle agentury AP uvedla, že ázerbájdžánské síly pokračovaly v ranních hodinách v ostřelování v severním a jižním směru. Mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová mluvila o „těžkých bojích“ v jižní části sporného území a obvinila Ázerbájdžán z útoků na civilní cíle.

Ázerbájdžán naopak oznámil, že arménské síly ostřelovaly čtyři ázerbájdžánské regiony v nočních a ranních hodinách. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev zároveň řekl, že síly jeho země získaly kontrolu nad 13 vesnicemi nedaleko íránské hranice.

Arménský prezident Armen Sarkisjan v pondělí listu Kommersant sdělil, že podle něj je jednou ze stran konfliktu v Náhorním Karabachu Turecko, které se snaží získat kontrolu nad dodávkami energie z kaspického regionu do Evropy. „Turecko tam je, protože chce kontrolovat tyto cesty (ropovody a plynovody, pozn. ČTK). Čím déle bude konflikt trvat, tím víc Turecko upevní svoji přítomnost v Ázerbájdžánu,“ řekl Sarkisjan.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar dříve řekl, že Turecko podporuje Ázerbájdžán v ofenzivě, jejímž cílem je „získat zpět okupovaná území“, a agentura Reuters upozornila na fakt, že objem tureckého exportu vojenského materiálu do Ázerbájdžánu se za prvních devět měsíců letošního roku oproti stejnému období loňského roku šestkrát zvýšil.

Arménsko-ázerbájdžánský spor o Náhorní Karabach trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované.

Svět měl z Česka hrůzu, říká miliardář Frolík. Chystá výrobu chytrých postelí

Zbyněk Frolík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když nemusíte, tak si na jeho postel lehnout nechcete. Zakladatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka, mluví o...

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, míní klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!