7. ledna 2016 16:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé v obléhaném Madájá umírají hlady. Syrská vláda pošle kamiony s jídlem

Vyhladovělí obyvatelé syrského města Madájá. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vyhladovělí obyvatelé syrského města Madájá. | foto: Reuters

DAMAŠEK Syrská vláda se rozhodla pustit kamiony s humanitární pomocí do obléhaného města Madájá, kde lidé začali umírat hlady. Informovala o tom ve čtvrtek OSN, podle níž začne do města pomoc proudit během několika dní. Podle syrských ochránců lidských práv citovaných agenturou DPA za více než 170 dní obléhání zemřelo ve městě nedostatkem potravin 39 lidí. Tento údaj nelze nezávisle ověřit.

Povstalci loni na jaře obsadili velké části území na severozápadě Sýrie včetně dvou šíitských enkláv Fúa a Kafrajá v provincii Idlib. K šíitské sektě alávitů patří syrské vedení. Armáda v odvetě obklíčila Madáju a sousední Zabadání, které bývalo v minulosti jedním z center protiasadovské opozice. Obě tyto lokality leží poblíž hranice s Libanonem v governorátu Damašek.

Vyhladovělí obyvatelé syrského města Madájá.
Vyhladovělí obyvatelé syrského města Madájá.

OSN ve čtvrtek v prohlášení, z něhož citovala agentura AFP, oznámila, že „s uspokojením vítá, že syrská vláda otevřela přístup do Madáji, Fúy a Kafraji a připravuje se dodat tam pomoc v příštích dnech“.

Podle zpráv z Madáji se tam mnozí obyvatelé živí listím, trávou a vodou ochucenou kořením. Ceny potravin tam dosáhly závratné výše - kilogram rýže stojí v přepočtu 6200 korun. Madájá s více než třiceti tisíci obyvateli je v obležení provládních jednotek od loňského července. Potraviny se nakupují na gramy, někteří obyvatelé zabili své zvířecí mazlíčky a snědli je.

„Lidé pomalu umírají. Kvetou nám právě pokojové rostliny. Včera jsme jim ostříhali okvětní lístky a snědli je. Bylo to ale hořké, strašné,“ sdělil listu The Guardian sociální pracovník jménem Luaj, který působí právě v Madáji. Na internet se dostaly snímky lidí vyhublých na kost.

Už několik měsíců se vyjednává o lokálním příměří, které má umožnit vzájemnou evakuaci lidí z obléhaných míst. Dosud se podařilo dohodnout pouze evakuaci raněných a dále jednu humanitární pomoc. Konvoje se loni v říjnu rozjely do všech čtyř měst, avšak po několika dnech bylo zásobování zastaveno.

Lidé padají hlady

„Viděl jsem lidi zabíjet kočky a jíst je, konzumuje se listí ze stromů,“ řekl Luaj. Za stejnou horentní cenu jako rýže se prodává také čočka nebo cukr. Lidé prý padají hlady a situace se zhoršuje kvůli studenému počasí.

Madájá leží v nadmořské výšce 1300 metrů. Odstřelovači mají z okolních kopců město jako na dlani, takže se lidé nemohou dostat do lesa pro dříví. Při pokusech jich bylo několik zabito.

Jeden učitel z Madáji řekl, že blokovány jsou všechny příjezdové silnice do Madáji i Zabadání a všude je mnoho min. Několik dětí, které se pokoušely natrhat si trávu a sníst ji, přišlo o nohy nebo ruce.

ČTK