Pondělí 30. března 2020svátek má Arnošt -2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé v Sasku a Braniborsku si volí nové zemské parlamenty. V obou zemích se pravděpodobně změní vládní koalice

Volby (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volby (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BERLÍN Ve východoněmeckých spolkových zemích Sasku a Braniborsku dnes začaly důležité zemské volby. Očekává se, že při nich výrazně oslabí křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové i demokraté sociální (SPD), kteří jsou koaličními partnery v celoněmecké vládě. Posílit by naopak měli protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD), která se v Braniborsku může dočkat prvního vítězství na zemské úrovni, a také Zelení.

Volební místnosti se v Drážďanech, Lipsku, Postupimi i v dalších městech a obcích v obou spolkových zemích otevřely v 08:00. Hlasování skončí v 18:00 a hned poté budou známy první odhady výsledků.

Pokud volby dopadnou podle předpokladů, měla by je ve čtyřmilionovém Sasku, které sousední s Českem, vyhrát CDU se ziskem kolem 30 procent hlasů, následovaná AfD s 25 procenty, Levicí s 15, Zelenými s 11, SPD s osmi a liberály (FDP) s pěti procenty.

V Braniborsku, kde žije asi 2,5 milionu lidí, průzkumy počítaly s těsným soubojem SPD a AfD s podporou zhruba 21 procent voličů. Následovat by je měla CDU s přibližně 17 procenty, Levice s 15, Zelení se 14 a FDP s pěti procenty. Do parlamentu mohou na příštích pět let proniknout ještě konzervativní Svobodní voliči (FW).

V obou spolkových zemích se po volbách s největší pravděpodobností budou měnit vládní koalice. Jak vláda CDU a SPD v Sasku, tak kabinet SPD a Levice v Braniborsku by měly přijít o většinu v zemském sněmu. V obou zemích by se proto stávající koalice mohla rozrůst o Zelené. Ve hře jsou ale i další varianty.

Dopady dvojice hlasování se dají očekávat i na celoněmecké úrovni, kde by mohly dál zvýšit tlak na už tak oslabenou koalici CDU/CSU a SPD. Jak CDU, tak SPD, které ve volbách v posledních dvou letech prakticky neustále oslabují, totiž předvolební průzkumy předpovídaly nejhorší výsledky v Sasku a Braniborsku od znovusjednocení Německa v roce 1990.

Řada voličů chce dát podle politologů najevo, že nejsou zcela spokojeni s vývojem po pádu komunistické Německé demokratické republiky (NDR), za který podle nich právě CDU a SPD nesou největší zodpovědnost. Alespoň jedna z těchto stran vždy za posledních 29 let vládla na celoněmecké úrovni, Sasko po celou tuto dobu vedl ministerský předseda za CDU, Braniborsko zase premiér z řad SPD. Vedle přetrvávajících rozdílů mezi východem a západem Německa hrála v předvolební kampani velkou roli hlavně témata migrace a ekologie.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?