6. prosince 2013 7:27, aktualizováno  9:05 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé vzpomínají na Mandelu. Scházejí se před jeho domem a v ulicích

Lidé píší vzkazy na velký plakát s Mandelou před jeho rezidencí.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé píší vzkazy na velký plakát s Mandelou před jeho rezidencí. | foto: Reuters

JOHANNESBURG Před domem zesnulého jihoafrického exprezidenta Nelsona Mandely v Johannesburgu se v noci na pátek sešla více než stovka truchlících lidí. Zpívali a tancovali, někteří s sebou podle agentury DPA vzali i děti. Smutek nad skonem hrdiny boje proti apartheidu Jihoafričany sjednotil, nicméně někteří se podle agentury Reuters obávají, že po jeho smrti může v zemi opět stoupnout rasové a sociální napětí.

Po zprávě o úmrtí pětadevadesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír se na ulici před Nelsonovým domem na johannesburském předměstí Houghton, kde Mandela zemřel ve čtvrtek večer, začali scházet lidé. Někteří troubili na vuvuzelu - plastikovou trumpetku používanou při fotbalových zápasech. Jiní si fotili improvizovanou svatyni se svíčkami, květinami a národní vlajkou,

O strom před domem někdo opřel Mandelův zarámovaný portrét s nápisem: "Odpočívej v pokoji, Madibo." Vládnoucí strana Africký národní kongres (ANC), jejímž vůdcem Mandela byl, vyzvala Jihoafričany, aby nepodléhali zoufalství. "Žije dál v každém z vás a ve vašich domech, protože svůj život obětoval nám všem," uvedl ANC v prohlášení k Mandelově úmrtí. "Byl ztělesněním pokory, rovnosti, spravedlnosti svobody a naděje milionů lidí tady i v zahraničí," uvedl ANC.

NELSON MANDELA (1918-2013)

Spontánní vzpomínková shromáždění

Spontánní vzpomínková shromáždění se v pátek v noci sešla na řadě dalších míst JAR. V černošském předměstí Soweto se lidé shromáždili před domem, kde Mandela kdysi žil, a zpívali a tančili na jeho počest.

Nelson Mandela

Nelson Mandela

Zprávu o Mandelově smrti přijali lidé se smutkem, ale truchlící zároveň opakovali, že je vhodný čas připomenout, čeho dosáhl bojovník proti apartheidu, který se z věznice dostal až na post prvního černošského prezidenta JAR.

"Oslavujeme jeho život a všechno, co pro nás udělal," řekl sedmačtyřicetiletý Terry Mokoena, který si na tričko s portrétem Mandely připsal: "Odpočívej v pokoji." "Jsem šťastný, že už má klid. Udělal pro nás toho tolik, že by bylo chamtivé říkat, že by měl udělat ještě víc. Mandela nás spojil - černé, bílé, barevné a Indy - učil nás pospolitosti." Před Mandelovým bývalým domem v Sowetu, z nějž je nyní turistická atrakce, udělali dva muži svatyni z květin a svíček. "Přišel sem do Soweta jako právník a vedl nás. Když v roce 1994 vyšel po 27 letech z vězení, nepřišel sem jako zatrpklý člověk, který by nás pobízel k boji. Ne, přišel s poselstvím míru," řekl sedmatřicetiletý Mbulelo Radebe.

Obavy z budoucnosti

Na Náměstí Nelsona Mandely v johannesburgské čtvrti Sandton šest lidí drželo v noci čestnou stráž před šestimetrovou bronzovou sochou Mandely. Z této šestice byli dva běloši, dva černoši a dva indického původu, aby tak představovali "duhový národ", za který Mandela bojoval.

Krezaan Schoemanová, osmatřicetiletá běloška, která spolu s kolegyní přišla položit květiny k Mandelově soše, se vyznala z obdivu k Mandelovi. "Stál si za svou věcí, bojoval za svobodu a rovnost," prohlásila. "I když někteří tvrdí, že byl terorista, stál si za svým přesvědčením. Každý má právo na život. Nezáleží na tom, jestli jste bohatí nebo chudí, černí nebo bílí. Za tím si stál. A také za nutností odpouštět."

Nicméně řada Jihoafričanů je skonem muže, který zemi přinesl usmíření a mírové soužití, vážně otřesena a má strach z budoucnosti. Přes ujišťování nejvyšších představitelů i vážených osobností, že JAR bude pokračovat na cestě pryč od hořké minulosti apartheidu, se mnozí bojí toho, co by mohlo následovat.

"To nebude dobré! Myslím, že tu bude rasističtější země. Lidi se postaví proti sobě a budou vyhánět cizince," citoval Reuters například Sharon Qubekovou, 28letou úřednici z černošského předměstí Johannesburgu Tembisy. "Mandela byl jediný, kdo nás držel pohromadě," dodala.

Lidovky.cz, ČTK